Rwa kulszowa – domowe spospoby na uśmierzenie bólu

Ból przy rwie kulszowej

Jest to silny, promieniujący od pośladka aż do kostki, ból powodujący drętwienie i mrowienie kończyny. Rwa kulszowa pojawia się przeważnie nagle i niespodziewanie. Przyczyną tej dolegliwości jest ucisk na nerwy rdzeniowe. Najczęściej jest on wynikiem dyskopatii, ale bywa też spowodowany zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym czy przeciążeniem kręgosłupa (np. gwałtownym ruchem czy szarpnięciem). Rwę mogą wywoływać dodatkowo stany zapalne, choroby zakaźne lub zmiany nowotworowe.

Oprócz powszechnie dostępnych farmakologicznych środków przeciwbólowych, istnieje kilka naturalnych sposobów, które przyspieszą leczenie i pomogą pozbyć się uciążliwego bólu.

Kompresy rozgrzewające i chłodzące

Rozgrzewanie znacznie łagodzi dolegliwości. Aby wykonać domowy kompres, do bardzo ciepłej wody dodaj kilka kropli olejku imbirowego, cynamonowego, eukaliptusowego, geraniowego lub lawendowego. W powstałej mieszance, zamocz gazę, odsącz i przyłóż do bolącego miejsca. Pozostaw tak długo, dopóki będziesz czuć przynoszące ulgę ciepło. Możesz również wykorzystać rozgrzane w piekarniku lub mikrofali woreczki bawełniane wypełnione piaskiem lub pestkami czereśni czy wiśni – dłużej utrzymują ciepło.

Gdy ból jest bardzo silny, a skóra w tym miejscu jest gorąca, wypróbuj chłodne kompresy. Pod wpływem niskiej temperatury wydzielają się w mózgu neuroprzekaźniki, które mają działanie euforyczne i zmniejszają odczuwanie bólu. Przyłóż zimny okład albo lód owinięty w ręcznik.

Woreczki z gryką i pasy gorczycowe

Woreczki wypełnione łuskami gryki łagodzą napięcia mięśniowe, poprawiają krążenie i przyspieszają regenerację tkanek. Okładaj nimi chore miejsca. Dodatkowo możesz zaopatrzyć się w pasy pieprzowe lub gorczycowe. Nie tylko doskonale rozgrzewają i przyspieszają regenerację podrażnionych nerwów, ale też usztywniają obolały odcinek kręgosłupa, niwelując bolesne napięcia mięśni.

Ćwiczenia

Kiedy ból nie jest zbyt silny, możesz wykonywać delikatne ćwiczenia, które odciążą odcinek lędźwiowy, przyniosą ulgę i przyspieszą regenerację.

Połóż się na podłodze na wznak, nogi połóż na łóżku lub krześle, tak by kolana i biodra były pod kątem prostym. Zostań w tej pozycji 15 minut, powtarzaj kilka razy dziennie.

„Kołyska” rozmasuje bolesne miejsca i rozciągnie mięśnie. Połóż się na plecach, zegnij kolana, chwyć je dłońmi i przyciągnij do tułowia. Kołysz się do przodu, do tyłu, na lewo i prawo. Powtórz kilka razy.

„Deska” wzmocni mięśnie brzucha i grzbietu. Połóż się na brzuchu, wesprzyj na przedramionach i stopach. Unieś tułów tak, by tworzył z głową linię prostą. Policz do 30 i opadnij na podłogę. Powtórz ćwiczenie 5 razy.