Skarby natury: aloes

Aloes

Aloes jest jedną z najważniejszych i najpopularniejszych roślin leczniczych na świecie, a o jego popularności decyduje m. in. jego uniwersalność. Sok z aloesu to naturalny lek na wiele przypadłości oraz skuteczny kosmetyk, dzięki któremu nasza skóra może zachwycać pięknem oraz dobrą formą.

Co warto wiedzieć na temat tej rośliny i jej leczniczych właściwości?

Aloes to cenny dar natury, który cieszył się wielką popularnością już w starożytnym Egipcie. Od XIII wieku roślina ta staje się znana w Europie, przy czym pierwsze jej uprawy pojawiają się na terenie klasztorów. To stąd aloes trafia do szlacheckich rezydencji, a z czasem i do chłopskich zagród. Ponieważ ludzie dość szybko odkrywają jego moc, zainteresowanie aloesem wzrasta. Do dziś w Polsce uprawy tej rośliny są bardzo popularne, a chętnych na korzystanie z leczniczego soku nie brakuje. Wiadomo, że świetnie sprawdza się on jako naturalny lek na wiele chorób, a połączony z kosmetykami, zapewnia naszej skórze rewelacyjną pielęgnację.

O leczniczych właściwościach aloesu decydują jego składniki, takie jak: garbniki, związki białkowe, enzymy, olejki eteryczne oraz wielocukry. Aloes zawiera też sporo soli mineralnych, takich jak: wapń, magnez, fosfor czy żelazo, jest jednocześnie bardzo dobrym źródłem witamin, np. witaminy C i E.

Jako roślina lecznicza, aloes ceniony jest przede wszystkim za swe zmiękczające i przeciwzapalne działanie. Wiadomo, że może nam on zapewnić skuteczną ochronę przed bakteriami, może też pomagać nam przy problemach związanych z przemianą materii. Po sok z aloesu warto też sięgać ze względu na jego skuteczność w walce z grzybami, które często okazują się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Sok z tej rośliny wpływa też korzystnie na ludzki układ immunologiczny, dzięki czemu pozwala nam minimalizować ryzyko pojawienia się różnych infekcji.

Jako naturalny lek, aloes jest zalecany tym osobom, które borykają się z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Dzięki tej roślinie można też poprawić proces wydzielania soków trawiennych, pomóc przy schorzeniach jelit oraz przy braku apetytu. Miazga ze świeżych liści aloesu sprawdza się z kolei jako naturalny kompres, wykazujący się bardzo dużą skutecznością w leczeniu odleżyn i trudno gojących się ran. Infekcje bakteryjne i grzybicze, oparzenia czy ukąszenia owadów – oto kolejne problemy, przy których taki okład może okazać się skutecznym sojusznikiem. Warto też pamiętać o tym, iż aloes to jedna z ciekawszych roślin kosmetycznych. Wyciąg z aloesu nie bez powodu tak często pojawia się w kremach oraz balsamach, przeznaczonych do codziennej pielęgnacji ciała. Korzystanie z kosmetyków zawierających aloes to propozycja idealna dla tych, którzy chcą wspierać proces regeneracji skóry, walczyć z jej podrażnieniami, a jednocześnie zapewnić jej możliwie jak najlepsze nawilżenie. Regularne korzystanie z aloesu sprawi, że skóra stanie się jędrniejsza i elastyczniejsza, co korzystnie przełoży się i na nasz wygląd, i na nasze samopoczucie.