Co zrobić, gdy kolano puchnie bez powodu?

opuchlizna kolana

Kiedy kolano zaczyna puchnąć bez wyraźnej przyczyny, może to być dla nas źródłem niepokoju. W takiej sytuacji dobrze jest poznać potencjalne przyczyny tego stanu oraz wiedzieć, jak sobie z nim radzić. W artykule przedstawimy możliwe przyczyny opuchniętego kolana oraz polecane metody leczenia i profilaktyki.

Przyczyny opuchnięcia kolana

Opuchlizna kolana może mieć różnorodne przyczyny, a często wiąże się z urazami lub schorzeniami stawu. Przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe, takie jak artroza, mogą prowadzić do bólu i obrzęku w wyniku nadmiernego zużycia chrząstki stawowej. Inne możliwe przyczyny to zapalenie kaletki maziowej (bursitis) czy kontuzje więzadeł, ścięgien lub chrząstek. Również infekcje, np. wywołane przez bakterie czy wirusy, oraz choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów) mogą prowadzić do obrzęku kolana.

Aby właściwie rozpoznać problem i zastosować odpowiednie leczenie, warto umówić się na konsultacje ortopedyczne. Specjalista ortopeda dokładnie zbada staw kolanowy, przeprowadzi wywiad oraz oceni zakres jego ruchomości. Mogą być również zalecone dodatkowe badania, takie jak RTG, rezonans magnetyczny czy ultrasonografia, które pozwolą na dokładniejsze określenie przyczyny obrzęku.

Leczenie i profilaktyka

Leczenie opuchniętego kolana zależy od przyczyny stanu zapalnego. W przypadku urazów i kontuzji konieczne może być unieruchomienie stawu oraz stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku. Jeśli opuchlizna wynika z infekcji, konieczne jest podjęcie antybiotykoterapii. W przypadku chorób autoimmunologicznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne i niefarmakologiczne – np. za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych, kortykosteroidów czy środków przeciwbólowych.

Profilaktyka obejmuje zdrowy styl życia, umiarkowane ćwiczenia fizyczne wzmacniające mięśnie oraz dbanie o prawidłową wagę ciała. Warto również unikać nadmiernego obciążenia kolana w codziennych czynnościach i kontrolować ewentualne problemy z postawą ciała. Nie należy bagatelizować problemu opuchniętego kolana, gdyż może to prowadzić do trudności ruchowych, przewlekłego bólu czy komplikacji leczenia. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów warto zgłosić się do specjalisty ortopedy.