USG Doppler – o czym mowa w praktyce?

wykonanie usg

Badanie typu USG Doppler jest wykonywane stosunkowo często. Co jednak należy wiedzieć, zanim się do niego podejdzie?

​Co wiedzieć przed badaniem USG Doppler?

USG Doppler w Bielsku to zwyczajowa nazwa badania, którego pełna nazwa to ultrasonografia dopplerowska. Jak sama nazwa wskazuje, jest to badanie, które wykorzystuje prawo Dopplera, po raz pierwszy opisane przez wybitnego i bardzo znanego fizyka z Austrii, Christiana Andreasa Dopplera. Prawo to opisuje zmianę częstotliwości dźwięku względem pozycji obserwatora i ten efekt również wykorzystuje się w tym badaniu. Fale ultradźwiękowe są wysyłane do ciała człowieka, a po odbiciu ponowne odbierane, co pozwala na wygenerowanie obrazu oraz dźwięku.

Co warto wiedzieć, idąc na badanie USG Doppler? Jest ono całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia ludzkiego, a także bezbolesne. Na sześć godzin przed zabiegiem odradza się spożywanie jedzenia, picia jakichkolwiek innych napojów niż woda niegazowana, a także żucia gumy i palenia tytoniu. Samo badanie zaś dotyczy tętnic, żył oraz czasem również i serca. USG Doppler pozwala na wykrycie, tętniaków, zakrzepów, chorób żył i tętnic, a także ewentualnych wrodzonych wad serca i jego zastawek.

​Jak szukać gabinetu przeprowadzającego USG Doppler?

W przypadku otrzymania skierowania na badanie USG Doppler, konieczne jest znalezienie odpowiedniego gabinetu. Z pomocą w tym przypadku może nam jednak przyjść w Internet. Za jego pośrednictwem możliwe będzie bardzo szybkie znalezienie placówek w okolicy, które posiadają odpowiednią aparaturę i oferują wykonanie badania ultrasonografii doplerowskiej.

​Diagnostyka audiologiczna – czym jest to badanie?

Przy okazji warto również wspomnieć o takim badaniu, jak diagnostyka audiologiczna w Bielsku. Takie badanie pozwala na zapoznanie się ze stanem słuchu pacjenta. Wykonywane jest ono w wyciszonym pomieszczeniu, a pacjentowi siedzącemu w słuchawkach emitowane są dźwięki. Jeżeli usłyszy dźwięk, musi nacisnąć on przycisk.