Kwas salicylowy – dlaczego warto wprowadzić go do pielęgnacji?

rytuał

Systematyczna pielęgnacja twarzy jest rytuałem, który zdecydowanie warto wprowadzić do swojego planu dnia. Przeprowadzona we właściwy sposób, odwdzięczy się piękną, promienną i gładką skórą. Dostępność kosmetyków jest ogromna i z pewnością znajdziesz takie, które będą spełniać Twoje oczekiwania, musisz jednak pamiętać, że niektóre składniki mogą ze sobą reagować lub mieć zupełnie odwrotne działanie. Dowiedz się, jak działa i z czym współgra jedna z najpopularniejszych substancji w kosmetykach!

O pojedynczych składnikach i konieczności zwracania na nie uwagi, mówi się wiele. Wszelkiego rodzaju kwasy na pewno kojarzą Ci się z agresywnym i szybko widocznym działaniem, jednak niektóre stosowane w małych stężeniach, działają łagodnie i stopniowo. Popularny w wielu kremach pielęgnacyjnych kwas salicylowy, jest bardzo skuteczny, ale żeby działał, trzeba wiedzieć jak z nim postępować i kiedy go używać.

Skutki uboczne stosowania kwasów

Jeśli używałaś kiedyś AHA lub innych przeznaczonych do pielęgnacji kwasów, to być może spotkałaś się z ich działaniami ubocznymi. Efektem ich stosowania może być podrażnienie, pieczenie i zaczerwienienie skóry. Kwas salicylowy jest dużo łagodniejszy w działaniu i ryzyko takich reakcji jest minimalne. Sprawia to, że nadaje się on do stosowania na wrażliwą, a nawet suchą skórę. Kiedy nie powinnaś używać kosmetyków zawierających w składzie kwas salicylowy?

Ze względu na złuszczające działanie kwasu salicylowego, nie można używać go na uszkodzony naskórek. Jeśli Twoja skóra jest podrażniona po zabiegu kosmetycznym, poparzona słońcem lub solarium, to należy przerwać stosowanie kwasu, aż do pełnego zagojenia się skóry. Ważne jest również obserwowanie reakcji swojej skóry podczas pierwszego kontaktu z tą substancją. Może wywoływać reakcję alergiczną, co objawia się zaczerwienieniem, pokrzywką lub wysypką.

W jakim celu dodaje się kwas do kosmetyków?

Kosmetyki posiadają różne substancje czynne, a każda z nich ma swoje indywidualne działanie. Wskazaniem do stosowania kwasu salicylowego jest np. Trądzik pospolity. W tym wypadku docenia się go za działanie nie tylko keratolityczne, ale też przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Złuszczanie naskórka jest pożądane również w leczeniu blizn po przebytym trądziku, dlatego jest to jedna z najpopularniejszych substancji stosowanych przy tej chorobie.

Kwas salicylowy może zdziałać cuda również w przypadku takich problemów jak, zaskórniki, rozszerzone pory, nadmierne wydzielanie sebum oraz zapalenie mieszków włosowych. W większym stężeniu jest polecany na rogowacenie skóry, a nawet bywa ratunkiem w przypadku odcisków.

W jakiej formule można stosować kwas?

Jeśli masz ochotę wprowadzić kosmetyki z kwasem do swojej pielęgnacji, to możesz wybierać spośród najróżniejszych opcji. Dostępne są liczne kremy do twarzy, które zalecane są zazwyczaj do stosowania na noc. Możesz wybrać również tonik, złuszczający koncentrat, serum… Opcji jest mnóstwo i z pewnością znajdziesz coś dla siebie!