• Dom i Ogród
More

  Projekty domów drewnianych – tanie w budowie i funkcjonalne

  Jednym z najstarszych materiałów budowlanych używanych do dziś jest drewno. Jest łatwe w obróbce, lekkie i wytrzymałe. Nic dziwnego, że projekty domów drewnianych cały czas cieszą się ogromną popularnością. Sprawdzamy, kiedy warto zdecydować się na budowę takiego domu.

  Jakie zalety mają projekty domów drewnianych?

  Najczęściej wymieniane zalety projektów domów drewnianych to łatwość w budowie, niska cena, szybkie tempo budowy oraz dobre właściwości izolacyjne.

  Z czego wynika niska cena budowy domów z drewna? Przede wszystkim z tego, że można sporo oszczędzić na fundamentach. Drewniana konstrukcja jest bardzo lekka, dlatego fundamenty mogą mieć mniejszą nośność, niż w przypadku murowanych budynków. Poza tym nawet dobrej jakości drewno jest stosunkowo tanie w stosunku do materiałów niezbędnych do wzniesienia murów. Nie bez znaczenia jest też krótki czas budowy, a więc niższy koszt robocizny.

  W zależności od projektu, domy drewniane mogą być wznoszone z gotowych modułów lub od zera. Te budowane z gotowych elementów powstają nawet w ciągu trzech miesięcy, od zera – w około pół roku. Co więcej, prace można prowadzić o dowolnej porze roku, ponieważ nie wykonuje się robót „mokrych”, niemożliwych do przeprowadzenia podczas mrozów.

  Projekty domów drewnianych – jaka stylistyka jest możliwa?

  Wielu osobom drewniane domy kojarzą się wyłącznie z klasycznymi, rustykalnymi konstrukcjami. Warto jednak wiedzieć, że powstają także nowoczesne projekty domów drewnianych, w których mamy do czynienia z minimalistyczną, prostą bryłą budynku, a często także dużymi przeszkleniami.

  Oprócz tego coraz większą popularnością cieszą się projekty domów drewnianych nawiązujące do budownictwa skandynawskiego lub amerykańskiego.

  Drewniane domy najczęściej mają dwie lub trzy kondygnacje i skośny dach, pod którym często urządza się użytkowe poddasze. Zdarzają się też budynki w innych kształtach lub parterowe, ale są one stosunkowo rzadkie. Bywa też, że choć dom jest wykonany w technologii drewnianej, to ściany wykańcza się w taki sposób, by nie było tego widać.

  Projekty domów drewnianych a ekologia

  Wiele osób rozważa budowę drewnianego domu z troski o środowisko. Czy to rozwiązanie rzeczywiście jest bardziej przyjazne dla przyrody? Pod wieloma względami tak! Przede wszystkim budowa murowanego domu wiąże się z wykorzystaniem dużej ilości chemii budowlanej, która może zanieczyścić działkę i glebę w najbliższym otoczeniu domu. W przypadku domów drewnianych ten problem nie występuje. Poza tym drewno jest łatwym w pozyskaniu i obróbce materiałem, więc do zbudowania takiego tomu potrzebne jest wykorzystanie mniejszej ilości energii. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania domu, by był wydajny energetycznie. Drewno ma dobre właściwości termoizolacyjne, jednak konieczne jest dokładne dopasowanie wszystkich części i uszczelnienie ewentualnych otworów. Pewną wadą domów z drewna jest to, że ściany nie trzymają ciepła. Ma to też swoje dobre strony, ponieważ dzięki temu nie występuje problem wychłodzonych lub nagrzanych murów.

  Współczesne projekty domów drewnianych, takie jak dostępne na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html często są projektowane z myślą o jak największych oszczędnościach dla użytkowników. Bywa, że wynikają z tego wyższe koszty budowy, ale możliwe jest nawet zbudowanie drewnianych domów pasywnych. Oszczędności, jakie przynosi taki budynek z nawiązką rekompensują droższe materiały i większe wydatki na budowę.

  Realizacja projektu domu z drewna może więc być dobrym pomysłem niemal dla każdego: zarówno dla osób ceniących klasyczne, jak i nowoczesne budownictwo, a także dla tych, którzy pragną zadbać o środowisko.

  Zobacz także

  Udane życie seksualne? Po pierwsze bezpieczeństwo i kontrola

  Jaki efekt przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych najbardziej wpływa na poprawę jakości życia seksualnego kobiet? Wydawać by się mogło, że jest to wysoka skuteczność antykoncepcyjna. Jednak...

  Jak uniknąć choroby, gdy pracujemy na dworze?

  Choć w ciągu dnia temperatura jest bardzo przyjemna to osoby wykonujące swoje obowiązki na zewnątrz narażone są nie tylko na niekorzystne wahania temperatury, ale...

  Jaką dietę stosować, żeby mieć piękne włosy i paznokcie?

  Każdemu, a szczególnie kobietom, zależy na pięknych i lśniących włosach oraz mocnych paznokciach. Żeby je mieć, nie wystarczy pielęgnacja z zewnątrz. Należy również zadbać...

  Jak wybrać pierścionek – samodzielnie czy z dziewczyną?

  Kiedy już postanowiłeś jaki model pierścionka wybierzesz oraz z jakiego koloru złota zostanie on wykonany, pozostała jeszcze jedna kwestia, jak nie najważniejsza. Ostatnia kwestia,...

  Używane smartfony – na co zwrócić uwagę?

  Branża telefonów komórkowych działa bardzo dynamicznie. Co chwilę słyszymy o najnowszych modelach telefonów znanych producentów, które przełamują kolejne bariery technologiczne. Najczęściej jednak najnowocześniejsze modele...

  Polecane artykuły