• Dom i Ogród
More

  Projekty domów drewnianych – tanie w budowie i funkcjonalne

  Jednym z najstarszych materiałów budowlanych używanych do dziś jest drewno. Jest łatwe w obróbce, lekkie i wytrzymałe. Nic dziwnego, że projekty domów drewnianych cały czas cieszą się ogromną popularnością. Sprawdzamy, kiedy warto zdecydować się na budowę takiego domu.

  Jakie zalety mają projekty domów drewnianych?

  Najczęściej wymieniane zalety projektów domów drewnianych to łatwość w budowie, niska cena, szybkie tempo budowy oraz dobre właściwości izolacyjne.

  Z czego wynika niska cena budowy domów z drewna? Przede wszystkim z tego, że można sporo oszczędzić na fundamentach. Drewniana konstrukcja jest bardzo lekka, dlatego fundamenty mogą mieć mniejszą nośność, niż w przypadku murowanych budynków. Poza tym nawet dobrej jakości drewno jest stosunkowo tanie w stosunku do materiałów niezbędnych do wzniesienia murów. Nie bez znaczenia jest też krótki czas budowy, a więc niższy koszt robocizny.

  W zależności od projektu, domy drewniane mogą być wznoszone z gotowych modułów lub od zera. Te budowane z gotowych elementów powstają nawet w ciągu trzech miesięcy, od zera – w około pół roku. Co więcej, prace można prowadzić o dowolnej porze roku, ponieważ nie wykonuje się robót „mokrych”, niemożliwych do przeprowadzenia podczas mrozów.

  Projekty domów drewnianych – jaka stylistyka jest możliwa?

  Wielu osobom drewniane domy kojarzą się wyłącznie z klasycznymi, rustykalnymi konstrukcjami. Warto jednak wiedzieć, że powstają także nowoczesne projekty domów drewnianych, w których mamy do czynienia z minimalistyczną, prostą bryłą budynku, a często także dużymi przeszkleniami.

  Oprócz tego coraz większą popularnością cieszą się projekty domów drewnianych nawiązujące do budownictwa skandynawskiego lub amerykańskiego.

  Drewniane domy najczęściej mają dwie lub trzy kondygnacje i skośny dach, pod którym często urządza się użytkowe poddasze. Zdarzają się też budynki w innych kształtach lub parterowe, ale są one stosunkowo rzadkie. Bywa też, że choć dom jest wykonany w technologii drewnianej, to ściany wykańcza się w taki sposób, by nie było tego widać.

  Projekty domów drewnianych a ekologia

  Wiele osób rozważa budowę drewnianego domu z troski o środowisko. Czy to rozwiązanie rzeczywiście jest bardziej przyjazne dla przyrody? Pod wieloma względami tak! Przede wszystkim budowa murowanego domu wiąże się z wykorzystaniem dużej ilości chemii budowlanej, która może zanieczyścić działkę i glebę w najbliższym otoczeniu domu. W przypadku domów drewnianych ten problem nie występuje. Poza tym drewno jest łatwym w pozyskaniu i obróbce materiałem, więc do zbudowania takiego tomu potrzebne jest wykorzystanie mniejszej ilości energii. Warto jednak zwrócić uwagę na jakość wykonania domu, by był wydajny energetycznie. Drewno ma dobre właściwości termoizolacyjne, jednak konieczne jest dokładne dopasowanie wszystkich części i uszczelnienie ewentualnych otworów. Pewną wadą domów z drewna jest to, że ściany nie trzymają ciepła. Ma to też swoje dobre strony, ponieważ dzięki temu nie występuje problem wychłodzonych lub nagrzanych murów.

  Współczesne projekty domów drewnianych, takie jak dostępne na stronie https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html często są projektowane z myślą o jak największych oszczędnościach dla użytkowników. Bywa, że wynikają z tego wyższe koszty budowy, ale możliwe jest nawet zbudowanie drewnianych domów pasywnych. Oszczędności, jakie przynosi taki budynek z nawiązką rekompensują droższe materiały i większe wydatki na budowę.

  Realizacja projektu domu z drewna może więc być dobrym pomysłem niemal dla każdego: zarówno dla osób ceniących klasyczne, jak i nowoczesne budownictwo, a także dla tych, którzy pragną zadbać o środowisko.

  Zobacz także

  Zamsz – jak go czyścić?

  Nie wiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale buty, które wykonane są z zamszu wymagają znacznie więcej konserwacji niż zwykłe obuwie skórzane. Jak...

  Dlaczego warto korzystać z toreb z papieru?

  Papierowe torby wracają współcześnie do łask. Kupuję je właściciele firm, osoby chcące dać komuś prezent lub robiące zakupy w sklepie. Rynek oferuje wiele rodzajów...

  Kiedy rozpoczynać edukację finansową u najmłodszych?

  Rodzice chcą uczyć dzieci oszczędzania i zarządzania finansami od najmłodszych lat – wynika z badań przeprowadzonych wśród Klientów Getin Noble Banku. Aż 90 proc....

  Rwa kulszowa – domowe spospoby na uśmierzenie bólu

  Jest to silny, promieniujący od pośladka aż do kostki, ból powodujący drętwienie i mrowienie kończyny. Rwa kulszowa pojawia się przeważnie nagle i niespodziewanie. Przyczyną...

  3 zalety dobrego łóżka

  Łóżko to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia sypialni i jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na nasz relaks i sen. Bez dobrego łóżka nie ma...

  Polecane artykuły