Pielęgnacja trawnika – jak prawidłowo o niego dbać

pielegnacja trawnika

Trawnik jest ozdobą naszego ogrodu, ale również świetnym wypełnieniem dla wolnego miejsca przed domem, na którym nie ma klombów czy drzew. Aby prezentował się nienagannie, warto zadbać o jego odpowiednią pielęgnację. Podpowiemy jak o niego zadbać.

Odpowiednie nawodnienie

Przy planowaniu ogrodu ważne jest rozmieszczenie zraszaczy, które równomiernie nawodnią trawnik oraz inne rośliny w naszym ogrodzie. Zraszacze powinny automatycznie uruchamiać się przed południem, najlepiej przed godziną 10. Później wysoka temperatura na zewnątrz sprawia, że woda zamiast wsiąkać w głąb gleby szybko wyparowuje, a trawnik nie otrzymuje niezbędnej do życia wody.

Napowietrzanie gleby

Samo podlewanie trawnika nie wystarczy, by trawa rosła równomiernie. Warto do ogrodu zainwestować w aerator, który nakłuwa glebę na głębokość około 10 cm. Dzięki temu powietrze dostaje się do ziemi, a trawa oraz inne rośliny rosnące w niej znacznie szybciej się rozrastają. Napowietrzanie gleby należy wykonywać przed nastaniem lata. Napowietrzona ziemia zapewni trawie równomierny wzrost, a murawa stanie się bardziej odporna na jej deptanie. Aeracja zawsze powinna być przeprowadzana na drugi rok po założeniu trawnika.

Nawożenie

Podobnie jak inne rośliny, również trawa wymaga od nas odpowiedniego nawożenia. By rosła równomiernie należy używać nawozów z dużą ilością fosforu oraz potasu. Nawożenie przeprowadzaj zarówno wiosną, jak również latem, kiedy gleba jest mocno wysuszona wysokimi temperaturami.

Przycinanie trawnika na odpowiednią wysokość

Po założeniu trawnika należy przyciąć go tak, by znajdował się około 3 cm nad poziomem ziemi. Dzięki temu otrzyma on więcej promieni słonecznych, co wpłynie pozytywnie na jego szybszy wzrost. W drugim roku warto przycinać ją na wysokość 5 cm – uchroni to glebę przed nadmiernym wysychaniem. Jeśli ścinki trawy są mniejsze niż 2 cm, warto je rozrzucić po przyciętym trawniku. Będą one wspaniałym naturalnym nawozem. W okresie jesienno-zimowym trawę również przycinaj na wysokość 5 cm. Przed zimą przygotuj trawnik do upadów śniegu – zgrab wszystkie pozostałości ściętej trawy, pozbądź się również chwastów. Ten zabieg jest bardzo ważny, ponieważ uchroni trawę przed chorobami grzybowymi.

Odchwaszczanie

Walkę z chwastami rozpocznij wczesną wiosną lub na początku lata, kiedy ich system korzeniowy nie jest jeszcze mocno rozwinięty. Pomogą ci w tym m.in. herbicydy nieselektywne. Mimo wielu preparatów na chwasty najlepszą obroną przed nimi będzie gęsty i zdrowy trawnik, który uniemożliwi ich rozwój. Nasiona chwastów będą miały zbyt małą ilość światła słonecznego, by móc wzrastać. Jeśli walka z chwastami nie przynosi rezultatów, warto przemyśleć założenie trawnika od nowa.