Organizacja pogrzebu – co trzeba wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem. Trzeba nie tylko zaopiekować się swoimi trudnymi emocjami, ale również zająć się organizacją pogrzebu. To trudny moment, który wymaga pomocy profesjonalistów, którzy krok po kroku pomogą przejść przez ten trudny czas. 

Organizacja pogrzebu – czynności formalne

Zaplanowanie pochówku nie jest rzeczą łatwą, zważywszy na towarzyszące emocje. W ciągu trzech dni od zgonu, należy skompletować dokumenty, które należy złożyć w urzędzie stanu cywilnego, zamówić mszę, wybrać trumnę, nagrobek i ustalić z zakładem pogrzebowym wszelkie szczegóły dotyczące pogrzebu. Organizacja pogrzebu wymaga zwykle 72 godzin. Jak najszybciej należy uzyskać kartę zgonu, którą wystawia lekarz orzekający śmierć. Następnie na jej podstawie należy uzyskać akt zgonu. Jeśli osoba zmarła należała do kościoła, wówczas konieczne jest zorganizowanie mszy pogrzebowej. Godzinę oraz inne szczegóły ustala się w kancelarii parafii, do której należała zmarła osoba.

Zakład pogrzebowy – nieoceniona pomoc w organizacji pogrzebu

Śmierć bliskiej osoby to ogromny cios i wykonywanie koniecznych czynności może być trudne. Dlatego też warto skorzystać z pomocy domu pogrzebowego. Zakład pogrzebowy podchodzi indywidualnie do każdej sytuacji. Dom pogrzebowy Angelus pomoże przejść przez każdy etap ceremonii pogrzebowej. Przywiezienie zwłok do kostnicy, ubranie i uczesanie zmarłego, wydrukowanie nekrologów, to zadania, które wykonuje zwykle zakład pogrzebowy.

Pracownicy zakładu pogrzebowego zajmą się umyciem ciała i przebraniem zmarłego w strój do trumny. Zajmą się także wystawieniem trumny w kaplicy i przewiezieniem jej do kościoła i na cmentarz.

Firma pogrzebowa pomoże również w załatwianiu formalności, a w wielu przypadkach bezgotówkowo rozliczy się w ramach pogrzebu  z ZUS-u, KRUS-u, MSWiA i innych.

Z zakładem pogrzebowym należy ustalić datę pogrzebu, wybór miejsca pochówku czy rodzaj obrządku religijnego. Na życzenie rodziny, zakład pogrzebowy może dokonać kremacji ciała. Bliscy muszą wybrać trumnę lub urnę na prochy  i zamówić wieńce z kwiatów.