• Aktualności
More

  Opiekun medyczny – jak nim zostać? Ścieżka edukacji i możliwości zatrudnienia

  Osoba pracująca jako opiekun medyczny zajmuje się pomaganiem osobom chorym i niepełnosprawnym. Aktualnie zapotrzebowanie na opiekunów stale rośnie. Jak zostać pracownikiem zajmującym się opieką medyczną? Sprawdzamy!

  Jak zostać opiekunem medycznym?

  Opiekunem medycznym może zostać osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Jest ono oznaczane w przepisach symbolem MED.14 – Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.

  Aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje, należy ukończyć szkołę nadającą te uprawnienia. Aktualnie w nauce w tym kierunku specjalizują się szkoły policealne, w tym specjalne szkoły medyczne, które zajmują się kształceniem osób na stanowiska związane z medycyną.

  Nauka w szkole policealnej do zawodu opiekuna medycznego trwa 1,5 roku, czyli 3 semestry. Zajęcia mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub zaocznej, na przykład w soboty, niedziele i dodatkowe dni wybrane w tygodniu zależnie od wybranej szkoły.

  Po zakończeniu nauki w kierunku opiekuna medycznego oraz zaliczeniu egzaminu uczeń otrzymuje odpowiednie świadectwo na druku MEN, świadectwo potwierdzające kwalifikacje oraz dyplom.

  Gdzie może pracować opiekun medyczny?

  Osoby, które mają wykształcenie w kierunku opiekuna medycznego, mogą znaleźć zatrudnienie wielu firmach prywatnych oraz w państwowych placówkach medycznych i opiekuńczych.

  Opiekun medyczny Kraków – https://faber.edu.pl/szkoly/szkola-medyczna/opiekun-medyczny/ może pracować jako asystent personelu medycznego podczas prowadzenia zabiegów, współpracuje z terapeutami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami, rehabilitantami.

  Posiadane kwalifikacje pozwalają na uzyskanie zatrudnienia nie tylko w Polsce, lecz także za granicą, gdzie zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest obecnie bardzo wysokie.

  Opiekun medyczny – czy nauka jest płatna?

  W wielu szkołach policealnych nauka na kierunku opieki medycznej nie jest płatna, dlatego też nie jest pobierane wtedy czesne. Wynika to z faktu, że kierunek ten jest dodatkowo dotowany.

  Jak zapisać się do szkoły policealnej?

  Osoby, które chciałyby skorzystać z nauki w szkole policealnej, w tym także na kierunku opiekuna medycznego, muszą przekazać odpowiednie dokumenty.

  Do zapisania się do szkoły policealnej na kierunek opieki medycznej należy dostarczyć:

  • Podanie o przyjęciu do szkoły – druki można znaleźć online lub w sekretariacie szkoły,

  • Świadectwo ukończenia szkoły średniej – nie ma potrzeb posiadania zdanej matury, dlatego też jest to opcja dla osób, które do niej nie podchodziły lub też nie zaliczyły jej,

  • 2 zdjęcia – wymagane są zdjęcia legitymacyjne,

  • Dokument tożsamości – do wglądu podczas składania dokumentów,

  • Zaświadczenie lekarskie – zaświadczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do nauki, które wydawane jest przez lekarza medycyny pracy, skierowanie można otrzymać ze szkoły.

  Zobacz także

  Czyste biuro jest firmową wizytówką. Gdzie zamówić sprzątanie biur?

  Firma, w której czystość jest priorytetem, może uzyskać pozytywny wizerunek w oczach swoich klientów oraz kontrahentów. Jak zadbać o czystość w biurze? Sprzątanie w biurze...

  Jak nauczyć się pływać?

  Pływanie to aktywność, która nie tylko przynosi wiele zbawiennych skutków dla zdrowia fizycznego, ale także jest niezwykle przyjemną formą relaksu. Jednak nauka tego sportu...

  Jak się malować? – dopasuj makijaż do sytuacji

  Jak malować się na co dzień? Czy warto stosować makijaż na wakacjach? Jak najlepiej pomalować się na wieczór i imprezę. Podpowiadamy! Jak malować się na...

  Elementy do maszyn na zamówienie. Gdzie kupować?

  Na rynku są firmy, które dzięki technologii CNC z powodzeniem mogą wykonać na zamówienie, według dostarczonego projektu elementy naszym i urządzeń, których nie można...

  Rejestracji w szpitalu albo na uczelni? Uważaj, by nie paść ofiarą wyłudzenia kredytu

  W ciągu kilkunastu dni dane osobowe kilkuset tysięcy osób trafiły w niepowołane ręce na skutek rażącego naruszenia procedur. Teraz każda z nich może paść...

  Polecane artykuły