• Aktualności
More

  Opiekun medyczny – jak nim zostać? Ścieżka edukacji i możliwości zatrudnienia

  Osoba pracująca jako opiekun medyczny zajmuje się pomaganiem osobom chorym i niepełnosprawnym. Aktualnie zapotrzebowanie na opiekunów stale rośnie. Jak zostać pracownikiem zajmującym się opieką medyczną? Sprawdzamy!

  Jak zostać opiekunem medycznym?

  Opiekunem medycznym może zostać osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Jest ono oznaczane w przepisach symbolem MED.14 – Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.

  Aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje, należy ukończyć szkołę nadającą te uprawnienia. Aktualnie w nauce w tym kierunku specjalizują się szkoły policealne, w tym specjalne szkoły medyczne, które zajmują się kształceniem osób na stanowiska związane z medycyną.

  Nauka w szkole policealnej do zawodu opiekuna medycznego trwa 1,5 roku, czyli 3 semestry. Zajęcia mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub zaocznej, na przykład w soboty, niedziele i dodatkowe dni wybrane w tygodniu zależnie od wybranej szkoły.

  Po zakończeniu nauki w kierunku opiekuna medycznego oraz zaliczeniu egzaminu uczeń otrzymuje odpowiednie świadectwo na druku MEN, świadectwo potwierdzające kwalifikacje oraz dyplom.

  Gdzie może pracować opiekun medyczny?

  Osoby, które mają wykształcenie w kierunku opiekuna medycznego, mogą znaleźć zatrudnienie wielu firmach prywatnych oraz w państwowych placówkach medycznych i opiekuńczych.

  Opiekun medyczny Kraków – https://faber.edu.pl/szkoly/szkola-medyczna/opiekun-medyczny/ może pracować jako asystent personelu medycznego podczas prowadzenia zabiegów, współpracuje z terapeutami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami, rehabilitantami.

  Posiadane kwalifikacje pozwalają na uzyskanie zatrudnienia nie tylko w Polsce, lecz także za granicą, gdzie zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest obecnie bardzo wysokie.

  Opiekun medyczny – czy nauka jest płatna?

  W wielu szkołach policealnych nauka na kierunku opieki medycznej nie jest płatna, dlatego też nie jest pobierane wtedy czesne. Wynika to z faktu, że kierunek ten jest dodatkowo dotowany.

  Jak zapisać się do szkoły policealnej?

  Osoby, które chciałyby skorzystać z nauki w szkole policealnej, w tym także na kierunku opiekuna medycznego, muszą przekazać odpowiednie dokumenty.

  Do zapisania się do szkoły policealnej na kierunek opieki medycznej należy dostarczyć:

  • Podanie o przyjęciu do szkoły – druki można znaleźć online lub w sekretariacie szkoły,

  • Świadectwo ukończenia szkoły średniej – nie ma potrzeb posiadania zdanej matury, dlatego też jest to opcja dla osób, które do niej nie podchodziły lub też nie zaliczyły jej,

  • 2 zdjęcia – wymagane są zdjęcia legitymacyjne,

  • Dokument tożsamości – do wglądu podczas składania dokumentów,

  • Zaświadczenie lekarskie – zaświadczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do nauki, które wydawane jest przez lekarza medycyny pracy, skierowanie można otrzymać ze szkoły.

  Zobacz także

  Jak spędzać czas w domu z kilkulatkiem

  Każdy rodzic wie, jak cenny jest czas spędzony wspólnie z dzieckiem. I o ile dzieci w późniejszym wieku szkolnym nie szukają już tak często...

  Spływ kajakowy jednodniowy Wdą – idealny sposób na relaks na świeżym powietrzu!

  Krótkie spływy kajakowe z roku na rok stają się coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Na tego typu aktywność chętnie decydują się osoby...

  Muzea przygotowują ofertę w wirtualnej rzeczywistości

  Czy w przyszłości odwiedziny w muzeum będą polegały tylko na otwarciu odpowiedniej strony internetowej i zalogowaniu się do „wirtualnego wejścia”? Niewykluczone, a wszystko to...

  Jak zamawiać paczki do Polski z innych krajów?

  Odpowiadając na tytułowe pytanie, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, z jakiego kraju chcielibyśmy zamówić przesyłkę. Zagraniczna przesyłka z reguły kojarzy się...

  Nowoczesny aparat słuchowy – czym się kierować przy jego wyborze?

  Współcześnie produkowane aparaty słuchowe wyposażone są wiele przydatnych funkcji, które pozwalają cieszyć się krystalicznie czystym i wyraźnym dźwiękiem niezależnie od sytuacji. Wybór wśród wielu...

  Polecane artykuły