• Aktualności
More

  Opiekun medyczny – jak nim zostać? Ścieżka edukacji i możliwości zatrudnienia

  Osoba pracująca jako opiekun medyczny zajmuje się pomaganiem osobom chorym i niepełnosprawnym. Aktualnie zapotrzebowanie na opiekunów stale rośnie. Jak zostać pracownikiem zajmującym się opieką medyczną? Sprawdzamy!

  Jak zostać opiekunem medycznym?

  Opiekunem medycznym może zostać osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie w tym kierunku. Jest ono oznaczane w przepisach symbolem MED.14 – Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej.

  Aby uzyskać odpowiednie kwalifikacje, należy ukończyć szkołę nadającą te uprawnienia. Aktualnie w nauce w tym kierunku specjalizują się szkoły policealne, w tym specjalne szkoły medyczne, które zajmują się kształceniem osób na stanowiska związane z medycyną.

  Nauka w szkole policealnej do zawodu opiekuna medycznego trwa 1,5 roku, czyli 3 semestry. Zajęcia mogą odbywać się w formie stacjonarnej lub zaocznej, na przykład w soboty, niedziele i dodatkowe dni wybrane w tygodniu zależnie od wybranej szkoły.

  Po zakończeniu nauki w kierunku opiekuna medycznego oraz zaliczeniu egzaminu uczeń otrzymuje odpowiednie świadectwo na druku MEN, świadectwo potwierdzające kwalifikacje oraz dyplom.

  Gdzie może pracować opiekun medyczny?

  Osoby, które mają wykształcenie w kierunku opiekuna medycznego, mogą znaleźć zatrudnienie wielu firmach prywatnych oraz w państwowych placówkach medycznych i opiekuńczych.

  Opiekun medyczny Kraków – https://faber.edu.pl/szkoly/szkola-medyczna/opiekun-medyczny/ może pracować jako asystent personelu medycznego podczas prowadzenia zabiegów, współpracuje z terapeutami, pielęgniarkami, fizjoterapeutami, rehabilitantami.

  Posiadane kwalifikacje pozwalają na uzyskanie zatrudnienia nie tylko w Polsce, lecz także za granicą, gdzie zapotrzebowanie na opiekunów medycznych jest obecnie bardzo wysokie.

  Opiekun medyczny – czy nauka jest płatna?

  W wielu szkołach policealnych nauka na kierunku opieki medycznej nie jest płatna, dlatego też nie jest pobierane wtedy czesne. Wynika to z faktu, że kierunek ten jest dodatkowo dotowany.

  Jak zapisać się do szkoły policealnej?

  Osoby, które chciałyby skorzystać z nauki w szkole policealnej, w tym także na kierunku opiekuna medycznego, muszą przekazać odpowiednie dokumenty.

  Do zapisania się do szkoły policealnej na kierunek opieki medycznej należy dostarczyć:

  • Podanie o przyjęciu do szkoły – druki można znaleźć online lub w sekretariacie szkoły,

  • Świadectwo ukończenia szkoły średniej – nie ma potrzeb posiadania zdanej matury, dlatego też jest to opcja dla osób, które do niej nie podchodziły lub też nie zaliczyły jej,

  • 2 zdjęcia – wymagane są zdjęcia legitymacyjne,

  • Dokument tożsamości – do wglądu podczas składania dokumentów,

  • Zaświadczenie lekarskie – zaświadczenie potwierdzające brak przeciwwskazań do nauki, które wydawane jest przez lekarza medycyny pracy, skierowanie można otrzymać ze szkoły.

  Zobacz także

  Płytki granitowe – nowoczesne rozwiązania do łazienki o ponadczasowym charakterze

  Przed Tobą remont łazienki? Zastanawiasz się, jakie płytki wybrać? Najlepiej, by były trwałe, łatwe w pielęgnacji i oczywiście piękne tak, aby nasz dom nabrał...

  Komorniki – budowa domu jednorodzinnego w stanie deweloperskim

  Wybudowanie domu jednorodzinnego nie musi być skomplikowane. Wybierz profesjonalną pomoc generalnego wykonawcy, aby spełnić swoje marzenie o zamieszkaniu w komfortowym domu dopasowanym do Twoich...

  Warszawą – nowe czy z rynku wtórnego?

  Mieszkanie na sprzedaż pod Warszawą nowe to szereg różnorodnych konstrukcji, które zdecydowanie są warte inwestycji. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy powinny być one...

  Noże do filetowania ryb – przyrządź rybne danie

  Dlaczego naszym zdaniem noże do filetowania ryb to jedno z najważniejszych elementów profesjonalnej kuchni, pragnącej serwować dania rybne? Ryby - ciekawa alternatywa dla mięsa Biorą pod...

  Dlaczego warto płukać jamę ustną każdego dnia?

  Płukanie to bardzo ważny element codziennego rytuału higieny jamy ustnej. Szczególnie sprawdza się w sytuacjach, kiedy nie możemy umyć zębów po posiłku – na...

  Polecane artykuły