Do czego może być wykorzystana płyta wiórowa?

plyta wiorowa

Płyta wiórowa to materiał bardzo często wykorzystywany w branży budowlanej i meblowej. Dzięki swoim właściwościom może być zastosowana w wielu sytuacjach. Kiedy można ją wykorzystać?

Jakie właściwości ma płyta wiórowa?

Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów konstrukcyjnych są płyty wiórowe. Jak sama nazwa wskazuje, płyta wiórowa jest wytwarzana z wiórów drewna. Za pomocą żywicy lub innego środka umożliwiającego wiązanie, drobiny są stłaczane i formowane pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz gorącego powietrza. Dzięki temu tworzą zwartą i stabilną powierzchnię. Produkcja płyt wiórowych umożliwia wykorzystanie w całości surowca, co pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. Przez to, że płyty są stosunkowo lekkie, ich transport jest łatwy i bezproblemowy. Płyty mogą być kupione zarówno bezpośrednio w zakładach obróbki drewna, jak i w dużych marketach budowlanych. Są dostępne w różnych rozmiarach i rodzajach.  

Do czego może służyć płyta wiórowa?

Płyty wiórowe mają szerokie zastosowanie. Mogą być pokryte laminatem lub okleiną, przez co często wykorzystuje się je w meblarstwie. Czasami tworzy się meble nawet z surowych płyt. Zachowany jest wtedy oryginalny wygląd drewna, a inwestycja jest dużo tańsza, bo ceny płyt wiórowych są niższe od cen litego drewna. Możliwość docięcia ich do dowolnego kształtu sprawia, że można stworzyć z nich każdy rodzaj mebla. Dobry tartak w Poznaniu czy każdym innym mieście wyprodukuje płyty wiórowe zgodnie z preferencjami klienta. Można wyprodukować płytę o różnej grubości — jedno lub wielowarstwowe oraz o dopasowanej gęstości. Dzięki temu, że posiadają one duże właściwości izolacyjne i są łatwo dostępne, często używa się je na budowie do stawiania ścianek działowych czy ocieplania ścian. W niektórych nowoczesnych projektach płyty wiórowe wykorzystywane są do pokrycia całych ścian lub sufitów. Często są one wtedy łączone z innymi surowymi materiałami, co pozwala uzyskać efekt industrialnego wystroju.