Kim jest tester oprogramowania? Jak znaleźć pracę w dziale IT?

tester oprogramowania

Obecnie branża IT bardzo dynamicznie się rozwija i pozwala swoim pracownikom całkiem sporo zarobić. Najbardziej znanym zawodem związanym z tym obszarem jest programista, ale w ostatnich latach ogromną popularnością cieszy się również sektor testerski. Kim jest tester IT? Ile zarabia? Jak nim zostać?

Tester oprogramowania – opis zawodu

Tego, czym zajmuje się tester oprogramowania, można domyślić się po samej nazwie. Osoba na stanowisku testerskim sprawdza nowo powstałe lub przeznaczone do aktualizacji systemy i oprogramowania. Szuka w nich wszelkich nieprawidłowości, a także tego, co działa dobrze. Zajmuje się wyszukiwaniem przyczyn różnych błędów, a swoje spostrzeżenia przekazuje developerowi oprogramowania. Do obowiązków developera należy natomiast naprawa usterek w danym systemie.

Testerów można podzielić ze względu na doświadczenie: Junior, Mid i Senior. Największe zapotrzebowanie na rynku pracy występuje wśród najwyższych stażem pracowników, a najbardziej oblegane są juniorskie oferty pracy. Poza tym mogą być także testerzy manualni i automatyczni. Pierwsi z nich to zwykle pracownicy na początku swojej testerskiej kariery, którzy ręcznie szukają błędów w oprogramowaniach. Drudzy tworzą własne scenariusze testerskie, co znacznie usprawnia proces wyłapywania usterek i pozwala na efektywniejszą pracę.

Predyspozycje do zostania testerem oprogramowania

Tester IT to zawód, który nie wymaga od kandydata żadnego specjalistycznego wykształcenia. Tak naprawdę nie trzeba mieć nawet ukończonych studiów. Liczą się natomiast inne predyspozycje, wśród których bardzo wysokie miejsce zajmuje umiejętność logicznego i analitycznego myślenia. Poza tym tester musi być bardzo dokładny i przykładać się do powierzonych zadań. Liczy się spostrzegawczość, umiejętność dostrzegania zależności i sumienność.

Codzienne wyszukiwanie błędów w oprogramowaniach wymaga cierpliwości, a do raportowania efektów swoich działań potrzeba łatwości w komunikacji z innymi. Nie można obawiać się, co pomyśli developer, ponieważ taka praca polega na szukaniu nieprawidłowości w jego systemach. Tester powinien radzić sobie w pracy grupowej i mieć predyspozycje liderskie.

Tester IT – zarobki w branży

Testerzy IT nawet na stanowiskach juniorskich mogą sporo zarobić. Finalna pensja zależy od wielu czynników, takich jak m.in. budżet firmy zatrudniającej, doświadczenie kandydata i jego umiejętności negocjacyjne czy forma zatrudnienia. W branży IT zwykle na wyższe pensje mogą liczyć pracownicy na umowach B2B, ale nawet testerzy zatrudnieni na umowach o pracę zarabiają bardzo dobrze.

Można przyjąć średnie zakresy pensji dla poszczególnych stanowisk:

  • tester oprogramowania Junior: 4000-7000 zł;

  • tester oprogramowania Mid: 7000-11 000 zł;

  • tester oprogramowania Senior: 11 000-18 000 zł.

Podczas poszukiwania zatrudnienia warto przeglądać szczególnie takie ogłoszenia, w których pracodawca podaje szacowane wynagrodzenie, jakie jest w stanie zapewnić pracownikowi. Pod tym względem dobrym miejscem dla szukających pracy testera IT jest No Fluff Jobs.

Jak szukać pracy jako tester oprogramowania?

Aby znaleźć pracę jako tester oprogramowania, poza umiejętnościami miękkimi, trzeba mieć jeszcze podstawy wiedzy testerskiej. Pracodawca z pewnością doceni nawet minimalną znajomość języków programowania, a także udział w kursach z testowania manualnego. Przydadzą się podstawy takich systemów jak Jira czy Selenium. Warto też mieć za sobą pierwsze zadania testerskie, które można znaleźć do rozwiązania w sieci.

W CV muszą widnieć informacje na temat doświadczenia, a także wszelkich umiejętności związanych z branżą IT. Warto umieścić także kilka zdań o sobie i swoich zainteresowaniach oraz krótkie wyjaśnienie, dlaczego chce się podjąć akurat taką pracę. CV należy wysyłać jedynie na stanowiska dopasowane poziomem do swoich umiejętności. Początkujący kandydaci powinni kierować swoje zgłoszenia jedynie do ofert juniorskich.