Sprzedaż domu w trakcie budowy? Sprawdź jak to zrobić!

sprzedaz domu

Decyzja o sprzedaży domu może być spowodowana wieloma czynnikami, które są mocno indywidualnymi sprawami, ale każda z nich może być pretekstem, aby sprzedaż nieruchomość już podczas trwania jej budowy. Dotychczas takie sytuacje nie były często spotykane, aczkolwiek w momencie kiedy ceny wszystkiego idą piorunująco w górę, nie każdego będzie stać, aby kontynuować budowę swojego domu.

Czy, w ogóle można sprzedać dom w trakcie budowy?

Oczywiście, że tak! Związane jest to z załatwieniem wielu formalności, ale jeżeli chcemy to nie ma rzeczy niemożliwych. A więc możliwa jest sprzedaż domu w trakcie budowy, aczkolwiek bez odbioru technicznego, ale wtedy sprzedaż będzie dotyczyła ściśle gruntu na jakim budowana jest nieruchomość. Dopiero w momencie zakończenia budowy, nieruchomość będzie stanowiła osobną własność, więc podczas prac budowlanych, niezależnie od ich zaawansowania, nieruchomość i grunt pod nią stanowią jedność. A więc podczas budowy nie możemy pozbyć się osobno gruntu i osobno nieruchomości, ponieważ stanowią integralną całość. Sprzedaż lokali mieszkalnych, może nastąpić dopiero w momencie zakończenia budowy i odbiorze stanu technicznego nieruchomości.

A więc jakie dokumenty będą niezbędne do sprzedaży nieruchomości w trakcie budowy?

W sytuacji rozpoczętej budowy i zamiarze sprzedaży tej nieruchomości musimy być przygotowani na to, że dokumentów do skompletowania będzie całkiem sporo. Dokumenty między innymi będą dotyczyć informacji o stanie prawym działki, o zakresie wykonanych prac budowlanych i wiele, wiele innych. Niezbędnymi dokumentami będą:

  • pozwolenie na budowę,
  • miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wraz z zaświadczeniem z gminy o przeznaczeniu nieruchomości,
  • wypis z rejestru gruntów,
  • księga wieczysta nieruchomości gruntowej,
  • dokumenty poświadczające zakup działki, czyli umowa kupna, spadek, darowizna
  • dziennik budowy,
  • protokoły odbiorów np. instalacji.

Jaka powinna być umowa sprzedaży domu, który jest w trakcie budowy?

Umowa, która w rzeczywistości będzie dotyczyć gruntu na, którym buduje się nieruchomość jest dosyć standardowa, ponieważ taką formę umowy wykorzystuje się na przykład w momencie kupna nieruchomości z rynku wtórnego. Taka umowa bez względnie musi mieć charakter notarialny, a więc musi zostać podpisana w obecności notariusza oraz musi zostać przez niego sporządzona. W treści umowy kupno-sprzedaż bardzo istotnym elementem jest, aby znalazł się tam bardzo dokładny opis gruntu razem z wybudowanymi elementami i przeprowadzonymi pracami. W momencie, kiedy zostanie się właścicielem musi zgłosić się z wyżej opisaną umową , aby poinformować o ty, że zmienił się właściciel gruntu, a zarazem nieruchomości, od której niezbędne będzie odprowadzenie podatku od nieruchomości. Kolejnym bardzo istotnym krokiem okazuje się konieczność zmienienia właściciela w księdze wieczystej gruntu, po wykonaniu wszystkich wyżej wymienionych kroków, możesz się już cieszyć, że zostałeś nowym posiadaczem gruntu z nieruchomością do dalszych prac budowlanych.

Sprawdź nasz skup domów – https://kupujemym.pl/skup-domow/