Używane smartfony – na co zwrócić uwagę?

Używane smartfony

Branża telefonów komórkowych działa bardzo dynamicznie. Co chwilę słyszymy o najnowszych modelach telefonów znanych producentów, które przełamują kolejne bariery technologiczne. Najczęściej jednak najnowocześniejsze modele telefonów są dość drogie i nie każdy może sobie na nie pozwolić. Tempo, w jakim działa branża, sprawia jednocześnie, że telefony, które jeszcze miesiąc temu były uznawane za nowoczesne, dziś są już nieco przestarzałe i na rynku wtórnym jesteśmy w stanie je kupić za niezbyt wygórowaną kwotę.

Używane smartfony warte uwagi

Przede wszystkim powinniśmy się zwrócić w stronę telefonów najpopularniejszych producentów takich jak Samsung czy Xiaomi. Dość często dostarczają oni na rynek coraz to nowsze modele smartfonów, dzięki czemu starsze egzemplarze osiągają dosyć atrakcyjne ceny z punktu widzenia kupujących. Podobnie wygląda sytuacja z flagowym modelem firmy Apple, czyli popularnym iPhone. Tutaj także zaraz po premierze nowego modelu możemy spodziewać się obniżki cen na starsze, aczkolwiek cały czas użyteczne modele.

Gdzie można kupić używane smartfony?

Używane smartfony najczęściej kupujemy w internecie. Można zaryzykować stwierdzenie, że rynek podzielił się pomiędzy dwa duże serwisy ogłoszeniowe: OLX (dawniej tablica) oraz Allegro. To właśnie tam znajdziemy największą ilość ofert z używanymi smartfonami. Ostatnio popularność zdobywa też tzw. Market-place Facebooka. Specjalnie wyodrębniona część ogłoszeniowa w tym popularnym serwisie społecznościowym.

Nie musimy się oczywiście ograniczać jedynie do internetu. W większych miastach niemal na każdym kroku możemy spotkać lombardy, w których półki wręcz uginają się od niedrogich i całkiem nowych smartfonów.

Na co uważać?

Kupując telefon na rynku wtórnym, należy przede wszystkim dokładnie sprawdzić jego stan techniczny i upewnić się, czy nie ma ukrytych wad technicznych. Szczególnie jeśli trafimy na tzw. okazję cenową. Jeśli ktoś szybko chce się pozbyć nowoczesnego telefonu w okazyjnej cenie, to powinniśmy być szczególnie czujni. Okazje oczywiście się zdarzają, ale najczęściej zagadkowo niska cena powinna być raczej powodem do wzmożonej czujności.

Zwróćmy również uwagę na źródło pochodzenia telefonu. Idealnie byłoby, gdyby sprzedający posiadał jakikolwiek dokument potwierdzający jego legalny zakup. Jest to dosyć ważne, ponieważ smartfony wciąż stanowią prawdziwą pokusę dla złodziei, a sprzęt pochodzący z kradzieży najczęściej sprzedawany jest w okazyjnych cenach. Zakup kradzionego telefonu może nam przysporzyć wielu nieprzyjemnych sytuacji, z odpowiedzialnością karną włącznie.