Jakie są najpopularniejsze rodzaje wad zgryzu?

wady zgryzu

Wad zgryzu, są powszechne w populacji i mogą mieć różnorodne konsekwencje dla zdrowia i funkcji jamy ustnej. Zgryz to sposób, w jaki zęby górne i dolne przylegają do siebie podczas zamykania ust. Kiedy ten związek jest zaburzony, mamy do czynienia z wadą zgryzu. 

Czym są wady zgryzu przedsionkowe?

Wady zgryzu przedsionkowe dotyczą głównie przednich zębów i mogą powodować asymetrię, nachylenie, przewlekłe przesunięcie lub inne nieprawidłowości estetyczne. Najszerzej rozpoznawaną wadą przedsionkową jest przodozgryz, w górne przednie zęby nachodzą na dolne przednie zęby.

Inne wady zgryzu przedsionkowe jest, obejmują głęboką zgryz, w dolne przednie zęby są znacznie zakryte przez górne przednie zęby, oraz odwrócony zgryz, w którym górne zęby nachodzą na dolne zęby lub cofnięta żuchwa leczenie w Krakowie. Wady zgryzu przedsionkowe mogą powodować problemy z żuciem, mową, a także prowadzić do dyskomfortu i utraty pewności siebie w kontekście wyglądu zewnętrznego.

Czym są wady zgryzu boczne i głębokie?

Wady zgryzu boczne występują, gdy zęby górne i dolne nie łączą się prawidłowo na bokach jamy ustnej. Jednym z najczęstszych rodzajów wad zgryzu bocznych jest zgryz krzyżowy, w którym zęby górne i dolne nie spotykają się na środku. Może to prowadzić do asymetrii twarzy, problemów z żuciem i mową oraz niewłaściwego zużycia zębów.

Inne wady zgryzu boczne to zgryz otwarty, w którym nie ma kontaktu między niektórymi zębami, i zgryz głęboki na bocznej powierzchni, gdzie górne zęby nachodzą na dolne zęby w strefie bocznej. Wady zgryzu boczne leczy się, ponieważ mogą wymagać interwencji ortodontycznej, zajmuje się tym ortodoncja w Krakowie. Leczy w celu korekcji i przywrócenia prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej.

Wady zgryzu głębokie charakteryzują się znacznym nachyleniem górnych zębów w stosunku do dolnych. W wyniku tego nachylenia dolne zęby mogą być zbyt zasłonięte przez górne, co prowadzi do głębokiego zakrycia dolnej części jamy ustnej.