Jak działa stacja zmiękczania wody?

uzdatnianie wody

Przeglądając urządzenia służące do uzdatniania wody można często natrafić na tak zwane stacje zmiękczania wody. Są one często bardzo ważnym elementem całego systemu filtracji. Jak one działają, czym one są i czemu stacja zmiękczania wody może okazać się nam potrzebna?

Kto oferuje stacje zmiękczania wody?

Najczęściej stacja zmiękczania wody to bardzo ważna część oferty firm zajmujących się uzdatnianiem wody i oferowaniem rozwiązań, które pozwolą na zmianę jej właściwości tak, by jak najlepiej pasowała do swojego zastosowania. W ten sposób można na przykład przystosować wodę w domowych instalacjach tak, by mogły one pracować w pełni odpowiednio.

Czym jest stacja zmiękczania wody i jak działa?

Stacja zmiękczania wody jest specjalnym urządzeniem, które ma na celu usunięcie z wody nadmiaru jonów wapnia oraz magnezu, czyli związków, które odpowiadają za powstawanie osadów mineralnych zwanych kamieniem. W tym celu wykorzystują one złoże specjalnej żywicy, którą jest jonit. Po przepuszczeniu wody przez jonit ten wyłapuje jony wapnia i magnezu do momentu, gdy zostanie nimi nasycony. Wtedy przestaje działać.

Jonit można jednak zregenerować. Jest to ponadto niezwykle proste, gdyż wymaga jedynie roztworu soli kuchennej. Dodatkowo wiele stacji zmiękczania wody jest do tego przystosowanych, gdyż składa się z dwóch zbiorników. Jednego na jonit, czyli specjalną żywicę oraz drugiego, w którym znajdziemy solankę konieczną do regenerowania warstwy jonitu będącej najważniejszą częścią każdej stacji zmiękczania wody.

Dlaczego stacja zmiękczania wody jest przydatna?

Zainwestowanie w stację zmiękczania wody to po prostu inwestycja w swój komfort, gdyż znacząco pomaga w uzdatnieniu wody pitnej, jeśli taką chcemy mieć w kranach. Zbyt twarda woda nie jest bowiem w pełni zdrowa do spożywania. Ponadto ma ona zły wpływ na stan instalacji hydraulicznej, czy też centralnego ogrzewania wykorzystującego wodę kotłową. Powstające w tych instalacjach osady wynikające z twardej wody mogą je bowiem poważnie uszkodzić.