Łożyska przemysłowe – właściwości i zastosowanie

Łożyska przemysłowe są używane na szeroką skalę w różnego rodzaju maszynach produkcyjnych. Są one niezbędne praktycznie wszędzie tam, gdzie poszczególne elementy urządzenia muszą wykonywać ruch obrotowy. Jakie są ich właściwości i gdzie konkretnie się je stosuje? Wyjaśniamy.

Łożyska przemysłowe i ich właściwości

Łożyska przemysłowe to elementy, które ograniczają tarcie i tym samym zmniejszają temperatury panujące wewnątrz maszyn i przyrządów mechanicznych. Dlatego sprawność urządzeń znajdujących się na halach produkcyjnych w dużej mierze zależy od jakości i kompatybilności zamontowanych tam komponentów. Najważniejszą rolę odgrywają tam dobre łożyska.

Łożyska używane w przemyśle tworzone są z materiałów o wysokiej wytrzymałości. Każde z nich składa się z pierścienia zewnętrznego i wewnętrznego. Oba są dodatkowo wzmocnione. Wewnętrzną część łożyska pokrywa się wysokiej jakości smarem dopasowanym do konkretnych właściwości pracy urządzenia. Na rynku dostępne jest wiele typów preparatów i każdy z nich posiada specjalistyczne zastosowania.

Łożyska dostępne do maszyn przemysłowych dzieli się na kilka rodzajów. Najpopularniejsze są konstrukcje kulkowe, które zwiększają wytrzymałość całego elementu. Popularnym rozwiązaniem są także łożyska walcowe, które posiadają zakotwiczone w swojej formie niewielkich rozmiarów wałki. Przyjmują one na siebie większe obciążenia promieniujące, które występują przy wysokich obrotach.

Gdzie stosuje się łożyska przemysłowe?

Łożyska przemysłowe stosuje się na szeroką skalę w wielu branżach, w których używa się maszyn. Mowa tutaj między innymi w przetwórstwie oraz wytwarzaniu różnego rodzaju produktów. Korzysta się z nich także w rolnictwie. Montowane są zarówno do pojazdów, jak i maszyn stacjonarnych.

Popularne przemysłowe łożyska baryłkowe stosuje się między innymi w wentylatorach i maszynach budowlanych. Sprawdzają się głównie tam, gdzie urządzenia generują wysokie obciążenia promieniowe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że przenoszą siły osiowe na oba kierunki.