Czym jest łącznik Domino i do czego służy?

Drewniane meble

Produkcja mebli to złożony proces, podczas którego ważny jest dobór materiałów, narzędzi oraz elementów łączących czy mocujących. Łącznik Domino jest jednym z najczęściej stosowanych komponentów. Do czego służy i jak się go wykorzystuje?

Co to jest łącznik Domino?

Drewniane meble są częstym wyborem podczas aranżacji wnętrz. Dzięki nim wnętrze nabiera ciepłego i przytulnego charakteru. Wykonanie mebli drewnianych powinno cechować się przede wszystkim trwałością i bezpieczeństwem. Dobry producent zadba o to, aby wszystkie elementy mocujące były odpowiednio dopasowane. Częstym wyborem jest łącznik Domino, który umożliwia łatwy i prosty montaż. Łączniki do zastosowania wewnętrznego wykonane są z drewna bukowego, natomiast te do użytku zewnętrznego produkuje się z mahoniu sipo. Jest on odporny na warunki atmosferyczne, działanie insektów, wilgoci czy grzybów. Specjalny kształt łącznika, który jest czymś pomiędzy łącznikiem okrągłym a płaskim, sprawia, że połączenie jest mocne i stabilne, a zmontowane elementy nie będą się osuwać lub przekręcać.

Kiedy sprawdzą się łączniki Domino?

Łączniki Domino można wykorzystywać do wszelkiego rodzaju łączeń. Ze względu na łatwe zastosowanie, a przy tym solidną wytrzymałość, są one popularnym elementem wśród stolarzy — tych pracujących w dużych fabrykach, oraz mniejszych warsztatach. Z ich pomocą wykonuje się różnego rodzaju meble — szafki, komody, stoły i stoliki kawowe z litego drewna. Połączenie płyt za pomocą łącznika sprawia, że pozostają one na swoim miejscu i nie przekręcają się, nawet w przypadku przestawiania czy przesuwania. Specjalne żłobienia w łącznikach sprawiają, że klej montażowy zostaje w środku w odpowiedniej proporcji, wystarczającej do trwałego montażu. Przez to, że łączniki dostępne są w różnych rozmiarach, łatwo można dopasować odpowiedni rodzaj do swoich potrzeb. Węższe sprawdzą się w przypadku mniejszych mebli, a te szersze będą idealne do dużych gabarytów z litego drewna.