• Aktualności
More

  Czy warto posiadać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

  Każdemu zależy na tym, aby jak najlepsze zdrowie służyło nam jak najdłużej. Niestety w naszym życiu może mieć miejsce wiele nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wymagać pilnej wizyty u lekarza. Zwykłe przeziębienie, złamana noga czy poważna choroba – nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, co może wydarzyć się w naszym życiu. To właśnie dlatego tak istotne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego, które jest w stanie zapewnić nam niezbędną opiekę medyczną bez konieczności ponoszenia dodatkowych, nierzadko bardzo wysokich kosztów. Jednak jaki rodzaj ubezpieczenia zdrowotnego będzie najlepszy? Czy warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

  Ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego jest tak ważne?

  Zanim zajmiemy się omówieniem zagadnienia, jakim jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne, warto zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie, dlaczego posiadanie takiego rodzaju zabezpieczenia jest niezbędne. Wyobraź sobie, że w trakcie jazdy rowerem pechowo upadłeś i złamałeś nogę. Brak ubezpieczenia spowoduje, że z własnej kieszeni będziesz musiał pokryć wszelkie koszty związane z leczeniem i Twoim pobytem w szpitalu. A te, jak możesz się domyślać, nierzadko są bardzo wysokie.

  Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce

  W Polsce ubezpieczenie zdrowotne dzielimy na obowiązkowe i dobrowolne. Jeśli jesteś osobą zatrudnioną na umowę o pracę lub zlecenie, obowiązkiem Twoim, jak i Twojego pracodawcy jest regularne opłacanie składek, które gwarantują osobom zatrudnionym zarówno ochronę zdrowia, jak i dostęp do świadczeń medycznych.

  Co ważne w przypadku ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, podlegają mu osoby, które:

  • są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie;
  • posiadają własną działalność gospodarczą;
  • są zarejestrowane jako osoby bezrobotne;
  • są zgłoszone do ubezpieczenia jako członek rodziny;
  • są uczniami lub studentami.

  Drugim wspomnianym już rodzajem ubezpieczenia jest prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które może mieć formę ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnego lub grupowego, które zwykle oferowane jest przez pracodawców w zakładach pracy.

  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – dlaczego warto?

  Choć w Polsce możemy skorzystać z darmowych wizyt u lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, każdy, kto kiedykolwiek musiał udać się do lekarza, z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę, jak ta sytuacja przedstawia się w rzeczywistości. Niekończące się kolejki w przychodniach i czas oczekiwania na wizytę u specjalisty, który nierzadko wynosi kilkanaście miesięcy, a także niewielka liczba refundowanych badań – wszystko to sprawia, że posiadanie tylko ubezpieczenia w ramach NFZ nie zawsze jest dobrym wyborem.

  Posiadanie prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego to często także konieczność w przypadku osób, które nie są zatrudnione na umowach cywilnoprawnych i przykładowo wykonują zawód freelancera.

  Co daje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

  W zależności od tego, na usługi którego z ubezpieczycieli się zdecydujemy oraz jaki wariant ubezpieczenia wybierzemy (podstawowy lub rozszerzony), możemy liczyć  na szereg korzyści. Ten rodzaj polisy stanowi także świetne dopełnienie ubezpieczenia w ramach NFZ, dlatego można korzystać z nich równolegle.

  Decydując się na wybór ubezpieczenia prywatnego, powinniśmy mieć na uwadze, że mimo wszystko nie zastąpi ono ubezpieczenia gwarantowanego przez NFZ, jeśli np. w wyniku wypadku trafimy do publicznego szpitala.

  W zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia zdrowotnego indywidualnego możemy liczyć na:

  • wysoką jakość świadczeń;
  • szybki dostęp do najlepszych specjalistów, bez konieczności posiadania skierowania;
  • znacznie krótszy czas oczekiwania na wizytę u lekarza;
  • znacznie lepszy komfort leczenia;
  • możliwość skorzystania ze znacznie lepszego sprzętu medycznego;
  • refundację wybranych świadczeń zdrowotnych.

  Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to idealny wybór dla tych osób, którym zależy przede wszystkim na poprawie komfortu ich życia u oraz zdrowia, a także tych, które często, na przykład ze względu na leczenie, odwiedzają lekarza kilka razy w miesiącu.

  Zobacz także

  Rekonstrukcja piersi – szansa dla kobiet, które utraciły swój atrybut kobiecości

  Październik to symboliczny miesiąc walki z rakiem piersi. Na całym świecie dotyka on wiele kobiet bez względu na wiek. Rak to nie wyrok. Istnieje...

  Projekty domów drewnianych – tanie w budowie i funkcjonalne

  Jednym z najstarszych materiałów budowlanych używanych do dziś jest drewno. Jest łatwe w obróbce, lekkie i wytrzymałe. Nic dziwnego, że projekty domów drewnianych cały...

  Nowoczesna chemia warsztatowa. Gdzie można ją wykorzystać?

  Współcześnie większość firm, które specjalizują się w mechanice, naprawach, konserwacji stosuje dedykowaną swojej branży chemię. Preparaty antykorozyjne, smary, środki czyszczące czy odtłuszczające zdecydowanie należą...

  Korony na zęby – kiedy warto się na nie zdecydować?

  Każdy z nas marzy o pięknych, śnieżnobiałych zębach, które będą stanowić naszą wizytówkę. Osiągnięcie Hollywoodzkiego uśmiechu wymaga jednak konsekwencji oraz poddaniu się wielu zabiegom...

  Kwas salicylowy – dlaczego warto wprowadzić go do pielęgnacji?

  Systematyczna pielęgnacja twarzy jest rytuałem, który zdecydowanie warto wprowadzić do swojego planu dnia. Przeprowadzona we właściwy sposób, odwdzięczy się piękną, promienną i gładką skórą....

  Polecane artykuły