Zasady malowania kuchni

Odnowienie kuchni

W każdym domu i mieszkaniu znajdują się pomieszczenia, które projektowane są raz na kilka lub kilkanaście lat. Nasza natura jednak sprawia, że bardzo często myślimy o małym remoncie. Czasem podejmuje się nietrafną decyzję aranżacyjną, która sprawia, że bardzo szybko marzymy o odświeżeniu wnętrza. Tak często bywa w przypadku kuchni, w której spędzamy bardzo dużo czasu. Przez to jej styl możesz szybko nam się znudzić. Jednak do tego by wnętrze stało się piękne i eleganckie wystarczy niekiedy jedynie odświeżyć je malowaniem. Jak zatem malować kuchnię?

Jak malować kuchnię?

Zmiana aranżacji kuchni wcale nie wymaga od nas angażowania profesjonalnej ekipy remontowej. Odświeżenie wnętrz można wykonać w pojedynkę lub z pomocą bliskich ci osób.

Malowanie kuchni – pamiętaj o nastroju

O tym musisz pamiętać, szczególnie jeżeli twoja kuchnia jest połączona z jadalnią. Trzeba wtedy zadbać o jej domowy klimat i ciepły charakter. Specjaliści psychologii kolorów są zdania, że do kuchni najlepiej nadają się ciepłe barwy, ponieważ motywują one do działania. Sugeruję oni również, by poszukać inspiracji w barwach naturalnych, a także w kolorach jedzenia. Jeżeli jednak cenisz dynamikę. wybierz kolory które będą kontrastować z blatami. Decydując się na ciemne kolory, warto przede wszystkim zadbać o intensywniejszy oświetlenie w tym pomieszczeniu. Podczas malowania kuchni, zadbaj o to, by znalazły się w niej takie kolory jak czerwony, który wyrażony jest w truskawkowej tonacji. Doskonale sprawdzają się również pomarańczowe czy żółte, które daje dobre nastawienie, dzięki temu, że pochodzą one od słonecznej barwy. W kuchni może zostać również zastosowany zielony, czy niebieski, ponieważ są to kolory ukazujące nerwy.

Malowanie kuchni – sprzątaj i oczyszczaj ściany

Warto pamiętać, że kuchnia bardzo często jest małym domowym laboratorium. Nawet jeżeli w każdym pomieszczeniu w domu staramy zachować się w porządek, to w kuchni tryska olej na ścianę. Więc zanim zdecydujesz się na pomalowanie ścian, na początek usuń wszystkie plamy które powstają podczas przygotowania posiłku. Na początku spróbuj usunąć je za pomocą gąbki, która nasączona jest płynem do mycia naczyń. Pamiętaj by doskonale doświetlić powierzchni którą czyścisz, by mieć pewność, że nie zostaną na niej żadne plamy, które mogą utrudnić malowanie i sprawią, że farba nie przylega dobrze do powierzchni ściany.

Wielu producentów farb oferuję specjalne środki które przygotowują ścianę do malowania, a także sprawiają, że jest ona oczyszczona ze śladów wszelkiego użytkowania.

Malowanie kuchni – farby do zadań specjalnych

W tym pomieszczeniu w każdym domu czasami dzieje się naprawdę wiele i trudno nad tym zapanować. Ściany w kuchni narażone są na oddziaływanie wilgoci, często zmieniające się temperatury, a jeżeli w domu są dzieci na jej powierzchni mogą pojawić się odbicia małych dłoni. Jak malować kuchnię i sprostać jej wszystkim funkcją? Najlepiej decydować się na jakościową farbę, która jest odporna na działanie wilgoci i wszelkiego rodzaju zabrudzenia, wytrzymała.