Tomografia komputerowa zębów — jak wygląda?

Tomografia komputerowa zębów, znana również jako tomografia stożkowa lub CBCT, to jedno z najbardziej zaawansowanych badań obrazowych w dziedzinie stomatologii. Badanie to umożliwia uzyskanie bardzo szczegółowych obrazów struktur anatomicznych znajdujących się w jamie ustnej, takich jak zęby, kości, korzenie zębów, stawy skroniowo-żuchwowe i inne.

Jak przebiega tomografia zębów?

W trakcie tomografia komputerowa zębów w Krakowie  pacjent umieszczany jest w specjalnym fotelu lub w pozycji stojącej, a jego głowa jest ustawiana w specjalnym uchwycie. Następnie, za pomocą specjalnego urządzenia emitującego promieniowanie rentgenowskie, wykonywana jest seria zdjęć przekrojowych, które następnie są przetwarzane przez komputer i tworzą trójwymiarowy obraz badanego obszaru.

Jak wygląda badanie u dentysty

W trakcie badania pacjent może odczuć delikatne uciski na głowie lub szyi, ale jest to proces całkowicie bezbolesny. Samo badanie trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut, w zależności od ilości wykonywanych zdjęć oraz rodzaju badanego obszaru.

Otrzymany trójwymiarowy obraz jest bardzo precyzyjny i pozwala na dokładne zdiagnozowanie wielu schorzeń zębów i kości twarzy, takich jak zatoki szczękowe, torbiele, guzy, nieprawidłowe ułożenie zębów czy choroby przyzębia. Obrazowanie tomograficzne pozwala także na dokładne planowanie zabiegów implantologicznych czy ortodontycznych oraz na precyzyjne umiejscowienie implantów lub innych elementów stomatologicznych.

Warto jednak pamiętać, że tomografia komputerowa jest wykonywana u dobry dentysta w Krakowie oraz wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, dlatego przed przystąpieniem do badania należy skonsultować się z lekarzem i poinformować go o swoim stanie zdrowia oraz o ewentualnej ciąży. Ponadto, po wykonaniu badania należy unikać długotrwałej ekspozycji na słońce i innych źródeł promieniowania jonizującego, aby zminimalizować ryzyko szkodliwych skutków dla zdrowia.