Do jakich zabiegów wykorzystuje się kompozyty stomatologiczne?

leczenie stomatologiczne

Kompozyty stomatologiczne to materiały, które znajdują szerokie zastosowanie w stomatologii. Dzięki swoim właściwościom, takim jak plastyczność i zdolność do tworzenia wiązań chemicznych z tkankami zęba, są one stosowane w wielu zabiegach.

Odbudowa ubytków w zębach

Jednym z najczęstszych zastosowań kompozytów stomatologicznych jest odbudowa ubytków w zębach, w tym próchnicy. Kompozyty te są idealnym materiałem do uzupełniania ubytków, ponieważ pozwalają na precyzyjne uformowanie zęba i dopasowanie koloru do naturalnego odcienia zęba. W odróżnieniu od tradycyjnych plomb, które były wykonywane z amalgamatów, kompozyty stomatologiczne są bezpieczne dla zdrowia pacjenta, a także bardziej estetyczne. Kompozyty stomatologiczne są również stosowane w leczeniu nadwrażliwości zębów. W przypadku nadwrażliwych zębów kompozyt nakłada się na odsłonięte korzenie zębów, dzięki czemu zmniejsza się uczucie bólu. Innym zastosowaniem kompozytów stomatologicznych jest poprawianie wyglądu zębów. 

Za ich pomocą można m.in. wypełnić przerwy między zębami, zniwelować nierówności czy zmienić kształt zębów. Współcześnie kompozyty stały się także popularnym materiałem do stosowania w stomatologii estetycznej. Dzięki swoim właściwościom pozwalają na precyzyjne modelowanie zębów i ich koloru, co umożliwia uzyskanie naturalnego wyglądu uśmiechu.

Niegroteskowe wybielanie zębów

Do wybielania używa się żel do wybielania opalescence, jest to marka żelu do wybielania zębów, który jest dostępny w różnych wariantach i stężeniach. Najczęściej spotykaną formą jest żel w kolorze przezroczystym lub lekko białym, umieszczony w specjalnej tubie lub strzykawce, zwykle o pojemności 4 ml lub 1,2 ml. W zależności od stężenia składników aktywnych żel może być stosowany podczas zabiegów wykonywanych w gabinecie stomatologicznym lub samodzielnie w domu, zgodnie z zaleceniami dentysty.

Warto również wspomnieć, że kompozyty stomatologiczne znajdują zastosowanie w stomatologii dziecięcej. Dzięki temu, że są one bezpieczne dla zdrowia pacjentów, można je stosować już od najmłodszych lat, co pozwala na zachowanie zdrowych zębów i ich odpowiednie kształtowanie już od najmłodszych lat.