Rekonstrukcja piersi – szansa dla kobiet, które utraciły swój atrybut kobiecości

Rekonstrukcja piersi po masektomii

Październik to symboliczny miesiąc walki z rakiem piersi. Na całym świecie dotyka on wiele kobiet bez względu na wiek. Rak to nie wyrok. Istnieje wiele metod, powrotu do zdrowia i pełni sił. Jednym z nich jest usuniecie piersi z jednoczesną rekonstrukcją.

Dzień 15 października ustanowiono Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi. Jego symbolem stała się różowa wstążka, która jest też znakiem solidarności z chorymi. Na raka piersi może zachorować każda z nas, ale ryzyko znacznie wzrasta u kobiet obciążonych mutacją genów BRCA. W dzisiejszych czasach chirurgia plastyczna pomaga nie tylko w pozbyciu się kompleksów na tle własnego wyglądu. Przede wszystkim pomaga w powrocie do lepszego samopoczucia i zdrowia fizycznego kobiet, które utraciły swój naturalny atrybut kobiecości.

Jakie są przyczyny tej choroby?

Przyczyny występowania raka piersi u kobiet nie są bezpośrednio znane. Istnieje jednak kilka czynników, które mają wpływ na jego powstawanie. Jednym z nich jest obciążenie rodzinne. W rodzinie, w której mama, córka, siostra, czy też babcia zmaga się z rakiem piersi – zagrożenie zachorowalności wzrasta. Czynniki hormonalne oraz czynniki genetyczne spowodowane mutacją genów również mają negatywny wpływ na rozwój choroby. Znajdując się w grupie ryzyka bardzo ważną rzeczą jest wczesna profilaktyka i systematyczne badania. Najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet jest właśnie rak piersi. Największą przeszkodą w walce z tą chorobą jest jego późna wykrywalność. Nowoczesne badania genetyczne wykrywają mutację w genach BRCA1/BRCA2 (odpowiedzialnych za zachorowalność na raka piersi).  Jednym ze skutecznych metod ograniczających zachorowanie u tych pacjentek na raka piersi do ok. 95% jest wykonanie profilaktycznej amputacji z jednoczasową rekonstrukcją.

Angelina Jolie ośmieliła rzesze kobiet

Zabieg usunięcia piersi stał się dość głośnym za sprawą hollywoodzkiej gwiazdy Angeliny Jolie.  Aktorka zdecydowała się na usunięcie obu piersi ponieważ jest nosicielką genu BRCA1. Dzięki profilaktycznej obustronnej mastektomii zminimalizowała ryzyko zachorowania na raka piersi. Aktorka, mimo niełatwej decyzji postanowiła publicznie o tym mówić. Był to przełomowy moment. Za przykładem Angeliny Jolie wiele kobiet podjęło walkę z chorobą i zdecydowało się na podobne rozwiązanie.

Jak się badać?

Profilaktyka to podstawa. Każda kobieta regularnie powinna badać piersi. Można to robić za pomocą USG (szczególnie u młodych kobiet) oraz mammografii (u kobiet powyżej 40 roku życia). Oprócz tego w przypadku podejrzeń wielu lekarzy dysponuje również rezonansem magnetycznym. Jeśli w rodzinie występował rak piersi należy wykonać badanie genetyczne.

Wiele klinik oferuje również darmowe konsultacje. W tym roku marka Motiva uruchomiła dni otwarte dla osób zainteresowanych profilaktyką raka piersi. Konsultacji na terenie Warszawy udzielają –  dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista z dziedziny chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej  i dr n. med. Sławomir Mazur, specjalista chirurg onkolog.

Na czym polega profilaktyczna mastektomia?

Profilaktyczna mastektomia, zwana obecnie zabiegiem zmniejszającym ryzyko, z jednoczasową rekonstrukcją, jest wykonywana u pacjentek, które w badaniach genetycznych wykazują mutację genu, który może wywołać raka piersi w wysokim procencie przypadków. Zabieg polega na podskórnym usunięciu gruczołu piersiowego, w którym potencjalnie może rozwinąć się nowotwór i na natychmiastowej (tj. wykonywanej podczas tej samej operacji) rekonstrukcji piersi. Celem podjęcia decyzji o amputacji profilaktycznej (zmniejszającej ryzyko), u pacjentki musi występować mutacja genowa lub bardzo obciążony wywiad rodzinny lub zmieniona mastopatycznie pierś, bardzo trudna do oceny radiologicznej. Do zabiegu amputacji konieczna jest konsultacja pacjentki u psychoonkologa, aby stwierdził czy w ta w pełni zdaje sobie sprawę z konsekwencji podejmowanej decyzji, jak również możliwych skutków ubocznych. Operacja zmniejszająca ryzyko jest zabiegiem nieodwracalnym.

– Aby zakwalifikować pacjentkę do operacji piersi zmniejszającej ryzyko, z natychmiastową rekonstrukcją, powinno zebrać się konsylium w skład którego wchodzić będzie onkolog i chirurg plastyk celem zastosowania rozwiązania najlepszego z możliwych dla pacjentki. Jest kilka metod natychmiastowej rekonstrukcji piersi. Przy małej piersi możemy użyć ekspandera włożonego pod i pokrytego mięśniami. Przy większej piersi możemy użyć ekspandera włożonego pod mięśnie, a po rozciągnięciu loży, wymienić go na implant. Jest też możliwość włożenia implantu pod mięsień piersiowy większy, a jego ciągłość uzupełnić siatką ADM, pokrywając całkowicie implant i zabezpieczając go przed przemieszczeniem się. Jest również metoda najmniej inwazyjna, która polega na rekonstrukcji piersi poprzez umieszczenie implantu przed mięśniem piersiowym większym i przymocowanie go siatką ADM lub siatkami rozpuszczalnymi  – mówi dr n. med. Tadeusz Witwicki, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.

Na pomoc chirurgia rekonstrukcyjna

Chirurgia plastyczna pomaga wielu kobietom odzyskać komfort psychiczny związany z utratą piersi. Wskazaniem do zrekonstruowania jest nie tylko brak piersi po amputacji, ale także pochorobowe i pooperacyjne zniekształcenie piersi oraz jej niedorozwój powstały w wyniku choroby.  Miejsce ubytku można zrekonstruować na wiele sposobów. Do popularnych należą rekonstrukcja piersi własnym tłuszczem, rekonstrukcja piersi tkankami własnymi, rekonstrukcja piersi ekspanderoprotezą. Najczęściej jednak pacjentki decydują się na zastosowanie implantu piersi.
Rozwój technologii umożliwił korzystanie z najlepszych na rynku endoprotez. Implanty Motiva po wszczepieniu wyglądają i zachowują się jak naturalna pierś. Wszystko za sprawą ultra-miękkiego stabilnego w formie żelu wypełniającego, który pozwala na zachowanie kształtu i miękkości prawdziwej piersi.