• Aktualności
More

  Psycholog a psychiatra – do kogo się udać?

  Profesje psychologa oraz psychiatry, chociaż brzmią podobnie, są całkowicie inne. Kiedy zatem warto udać się ze swoim problemem do gabinetu psychologicznego, a kiedy do psychiatrycznego?

  Pomoc specjalistów jak psychiatra czy psycholog potrzebna jest w wielu sytuacjach, na przykład wtedy, gdy odczuwane są lęki, nadmierne zdenerwowanie, wahania nastroju, problemy ze snem czy też pojawiają się problemy z nałogami.

  Kiedy warto udać się do psychiatry?

  Psychiatra jest lekarzem, który zakończył studia medyczne w odpowiednim kierunku. Zajmuje się on udzielaniem pomocy psychiatrycznej, w tym między innymi diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń i chorób psychiatrycznych.

  Pomoc psychiatry jest wskazana w sytuacji, gdy konieczna jest interwencja wymagająca sięgnięcia po leki lub też skierowania do szpitala. Wynika to z faktu, że psychiatra jako lekarz ma prawo do wypisania recept oraz skierowań.

  Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy odczuwane są objawy jak:

  • zaburzenia nastroju
  • impulsywne reakcje
  • brak zainteresowania codziennymi sprawami
  • myśli samobójcze
  • wahania nastroju
  • słyszenie głosów oraz inne podobne doświadczenia
  • częste zdenerwowanie
  • silne lęki
  • fobie
  • trudności z emocjami
  • objawy somatyczne, na przykład kołatanie serca
  • inne objawy związane z psyche

  Gdy potrzebny jest psychiatra Poznań – https://klinika-lmc.pl/uslugi/psychiatra-prywatnie/ to miasto, w którym działa wiele gabinetów psychiatrycznych prywatnych. Można także udać się do psychiatry na NFZ, jednak problemem jest słaba dostępność gabinetów, co oznacza, że na wizytę niekiedy trzeba czekać nawet ponad rok.

  Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

  Psycholog nie jest lekarzem, dlatego też nie ma on takich samych uprawnień jak psychiatra. Właśnie dlatego tych dwóch profesji nie powinno się ze sobą mylić.

  Do psychologa najczęściej udają się osoby, które doświadczają problemów natury psyche, jednak nie w tak silnym natężeniu, że wymagana byłaby interwencja psychiatry. Są to między innymi takie objawy jak gorszy nastrój, trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami czy też ból po stracie bliskiej osoby.

  W swojej praktyce psycholog zajmuje się przede wszystkim świadczeniem pomocy psychologicznej polegającej na konsultacjach oraz na udzielaniu porad. Gdy ma on także uprawnienia psychoterapeuty, może zajmować się prowadzeniem psychoterapii. W przypadku, gdy psycholog uzna, że jego wsparcie nie jest wystarczające, wtedy może on zalecić także wizytę u psychiatry, który będzie mógł zalecić wtedy właściwą diagnostykę oraz leczenie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych leków.

  Zobacz także

  Odzież damska. Gdzie powinniśmy ją kupować?

  Jest bardzo dużo miejsc, gdzie możemy bez problemu kupić interesującą nas odzież damską. To właśnie ona sprawia, że możemy wyglądać atrakcyjnie, czuć się piękne,...

  Jakie zalety mają zbiorniki procesowe?

  W dzisiejszym dynamicznym świecie przemysłowym, ciągłe doskonalenie procesów produkcyjnych jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. W tym kontekście zbiorniki procesowe odgrywają kluczową rolę, oferując niezliczone...

  Żylaki powrózka nasiennego – przyczyny i leczenie

  W dzisiejszym artykule omówimy problem żylaków powrózka nasiennego. Jest to dość powszechne schorzenie, które dotyka mężczyzn w różnym wieku. Żylaki powrózka nasiennego mogą powodować...

  Czy wesele w rajstopach to dobry pomysł?

  Lato i początek jesieni obfitują w uroczystości i spotkania, na których obowiązującym dress codem jest strój koktajlowy. Od ślubów i wesel poprzez garden party,...

  Osuszanie ścian – dlaczego warto zatrudnić profesjonalną firmę?

  Osuszanie ścian jest usługą, którą można wykonać za pomocą profesjonalnej firmy. Zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie, które gwarantuje wiele różnorodnych korzyści. Jakich? Specjaliści odpowiadają. Osuszanie...

  Polecane artykuły