• Aktualności
More

  Psycholog a psychiatra – do kogo się udać?

  Profesje psychologa oraz psychiatry, chociaż brzmią podobnie, są całkowicie inne. Kiedy zatem warto udać się ze swoim problemem do gabinetu psychologicznego, a kiedy do psychiatrycznego?

  Pomoc specjalistów jak psychiatra czy psycholog potrzebna jest w wielu sytuacjach, na przykład wtedy, gdy odczuwane są lęki, nadmierne zdenerwowanie, wahania nastroju, problemy ze snem czy też pojawiają się problemy z nałogami.

  Kiedy warto udać się do psychiatry?

  Psychiatra jest lekarzem, który zakończył studia medyczne w odpowiednim kierunku. Zajmuje się on udzielaniem pomocy psychiatrycznej, w tym między innymi diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń i chorób psychiatrycznych.

  Pomoc psychiatry jest wskazana w sytuacji, gdy konieczna jest interwencja wymagająca sięgnięcia po leki lub też skierowania do szpitala. Wynika to z faktu, że psychiatra jako lekarz ma prawo do wypisania recept oraz skierowań.

  Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy odczuwane są objawy jak:

  • zaburzenia nastroju
  • impulsywne reakcje
  • brak zainteresowania codziennymi sprawami
  • myśli samobójcze
  • wahania nastroju
  • słyszenie głosów oraz inne podobne doświadczenia
  • częste zdenerwowanie
  • silne lęki
  • fobie
  • trudności z emocjami
  • objawy somatyczne, na przykład kołatanie serca
  • inne objawy związane z psyche

  Gdy potrzebny jest psychiatra Poznań – https://klinika-lmc.pl/uslugi/psychiatra-prywatnie/ to miasto, w którym działa wiele gabinetów psychiatrycznych prywatnych. Można także udać się do psychiatry na NFZ, jednak problemem jest słaba dostępność gabinetów, co oznacza, że na wizytę niekiedy trzeba czekać nawet ponad rok.

  Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

  Psycholog nie jest lekarzem, dlatego też nie ma on takich samych uprawnień jak psychiatra. Właśnie dlatego tych dwóch profesji nie powinno się ze sobą mylić.

  Do psychologa najczęściej udają się osoby, które doświadczają problemów natury psyche, jednak nie w tak silnym natężeniu, że wymagana byłaby interwencja psychiatry. Są to między innymi takie objawy jak gorszy nastrój, trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi osobami czy też ból po stracie bliskiej osoby.

  W swojej praktyce psycholog zajmuje się przede wszystkim świadczeniem pomocy psychologicznej polegającej na konsultacjach oraz na udzielaniu porad. Gdy ma on także uprawnienia psychoterapeuty, może zajmować się prowadzeniem psychoterapii. W przypadku, gdy psycholog uzna, że jego wsparcie nie jest wystarczające, wtedy może on zalecić także wizytę u psychiatry, który będzie mógł zalecić wtedy właściwą diagnostykę oraz leczenie z wykorzystaniem odpowiednio dobranych leków.

  Zobacz także

  Nowoczesna chemia warsztatowa. Gdzie można ją wykorzystać?

  Współcześnie większość firm, które specjalizują się w mechanice, naprawach, konserwacji stosuje dedykowaną swojej branży chemię. Preparaty antykorozyjne, smary, środki czyszczące czy odtłuszczające zdecydowanie należą...

  Jak technologia wpływa na ludzkie zachowania i decyzje?

  W ciągu jednego dnia ludzki mózg podejmuje średnio około 35 000 decyzji. Większości z nich nie jesteśmy świadomi, ponieważ przy pomocy heurystyk i błędów...

  Jak zrzucić zbędne kilogramy po świętach?

  Co należy zrobić jeżeli po kilku dniach świąt, które składały się na błogie lenistwo i obżarstwo przybyło nam kilka zbędnych kilogramów? Jak najlepiej i...

  Czym są płytki granitowe i dlaczego warto w nie inwestować?

  Granit jest doskonałym wyborem dla każdego nowoczesnego domu. Od wielu lat architekci i projektanci wykorzystują ten naturalny i twardy materiał w swoich projektach, ponieważ...

  Zadłużenia komornicze – kto jest na nie najbardziej narażony?

  Jeżeli pojawia się dług, który nie został spłacony w terminie, istnieje ryzyko, że zamieni się on w zadłużenie komornicze. Kto jest narażony na egzekucję...

  Polecane artykuły