Propolis – co to jest, jakie ma właściwości i zastosowanie

Propolis

Propolis od zarania dziejów jest znany i używany przez ludzi, w szczególności tych starszej daty. Kit pszczeli ma wiele właściwości leczniczych, dlatego też jest bardzo chętnie wykorzystywany w medycynie. Ponadto ma on bardzo pozytywną opinię wśród ludzi, które stosują preparaty z nim zawarte, a wyróżnić z nich można krople, tabletki oraz nalewki. Co to jest propolis? Jakie ma właściwości i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Co to jest propolis?

Propolis to gęsta żywica, która charakteryzuje się specyficznym zapachem. Wytwarzana jest przez pszczoły, które produkują ją z zebranych składników roślinnych. Dokładna budowa propolisu opiera się na balsamie pyłkowym i kicie pszczelim.

Może on przyjmować różną barwę, a spowodowane jest to występowaniem pszczół i roślin w różnych zakątkach świata. Najczęściej można znaleźć go w kolorze:

  • pomarańczowym
  • brunatnym
  • czerwonym
  • szarym
  • czarnym
  • ciemnozielonym

Nie bez znaczenia pozostaje także temperatura, w której miód propolisowy jest przechowywany. Jeśli wynosi ona poniżej 15 stopni C jego konsystencja jest twarda i krucha. W celu uzyskania miękkiej i plastycznej masy powinien stać w temperaturze powyżej 36 stopni C, natomiast propolis zaczyna topnieć, gdy słupek rtęci sięgnie wartości 90 kresek.

Jakie właściwości i zastosowanie ma propolis?

Propolis właściwości swoje ma bardzo szerokie, głównie w lecznictwie i medycynie. Wpływ na to ma przede wszystkim zawartość ponad 300 związków chemicznych. Ponadto można w nim znaleźć jeszcze:

  • wosk pszczeli
  • pyłki kwiatowe
  • substancje żywiczne
  • domieszki mechaniczne

Najczęściej używany jest w farmakologii, gdyż wykazuje silne działanie antyoksydacyjne i hamujące działanie wolnych rodników. Ponadto można także wyróżnić właściwości przeciwbakteryjne, regeneracyjne oraz wspomaganie układu odpornościowego.

Preparaty zawierające propolis nie należą do toksycznych, co zostało potwierdzone licznymi badaniami, jednak może wykazywać działanie alergiczne. Dzieje się tak w przypadku zastosowania miejscowego, natomiast sytuacja ma się zgoła odmiennie, gdy środki są zażywane doustnie.

Ile kosztuje propolis?

Propolis ma w swojej ofercie każdy sklep ze zdrową żywnością i apteki. Niekiedy można go nawet znaleźć w popularnych dyskontach spożywczych. Można go również zamówić online, jednak wtedy do ceny produktu należy doliczyć także koszty wysyłki.

Cena preparatu zawierająca miód propolisowy jest zależna od jego ilości w składzie. Im więcej tym produkt będzie droższy. Średnio liczy się, że 50g propolisu kosztuje około 15zł, tak więc nie należy od do najtańszych.

Najlepszym rozwiązaniem na obniżenie ceny będzie na pewno zakup bezpośredni od pszczelarza, gdyż w sklepach jest ona niekiedy dwukrotnie wyższa. Mimo kosztów lekarstw zawierających ten składnik nie powinno się oszczędzać, chociażby ze względy na bardzo korzystny wpływ na zdrowie.