• Zdrowie i Uroda
More

  Pielęgnacja głowy – jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

  Szampony są obecnie jednymi z najczęściej używanych środków do higieny oraz pielęgnacji. Mając jednak szeroką gamę produktów do wyboru, ciężko jest wybrać odpowiedni szampon, dostosowany do naszej skóry. Jaki powinniśmy w takim razie wybrać i na co zwracać uwagę przy wyborze?

  Łupież, co to takiego?

  Chcąc wybrać idealny dla siebie szampon przeciwłupieżowy, w pierwszej kolejności należy poznać definicję samego łupieżu. Łupieżem nazywamy powszechną chorobę skóry, która objawia się między innymi złuszczaniem drobnopłatowym zrogowaciałej warstwy naskórka głowy, a także nasilonym w różnym stopniu łojotokiem. Przyczyną tej choroby jest naturalnie występujący na skórze głowy drożdżak Malassezia globos. Inne z czynników mogących powodować łupież to:

  • Zła dieta
  • Niewłaściwy szampon
  • Problemy hormonalne
  • Nadużywanie żeli i lakierów do włosów
  • Zbyt zimny klimat
  • Niska wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych

  Łupież jest najczęstszą chorobą skóry głowy, a największą grupę chorych stanowią nastolatkowie, oraz starsze osoby. Może on prowadzić do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia pomiędzy 20. a 30. Rokiem życia.

  Jakie składniki powinien mieć szampon?

  Dobry szampon przeciwłupieżowy, chcąc spełniać swoje zadanie, jakim jest walka z łupieżem powinien mieć oczywiście dobry skład. Jednym z najczęstszych składników jakie szampon przeciwłupieżowy może zawierać jest  siarczek selenu. Składnik ten jest stosowany do walki z grzybami i jest silnym środkiem przeciwłupieżowym, ze względu na swoją skuteczność w zwalczaniu głównych przyczyn łupieżu – drożdżaków.

  Inne składniki w walce z łupieżem które może oferować dobry szampon przeciwłupieżowy to:

  • Składniki przeciwgrzybicze, które zapobiegają ich namnażaniu: pirytonian cynku, ketokonazol, cyklopiroksolamina, siarczek selenu , klotrimazol, klimbazol, kwas undecylenowy, pirokton olaminy
  • Składniki keratolityczne usuwającą złuszczony naskórek: kwas salicylowy, dziegieć (brzozowy lub sosnowy), kwas mlekowy, mocznik
  • Składniki przeciw łojotokowi: glinka zielona, olejki eteryczne, niektóre zioła (tatarak, pokrzywa, łopian, czarna rzepa)

  Jak dobrać szampon do swoich włosów?

  Wiedząc już czym jest łupież i jakie składniki powinien zawierać szampon przeciwłupieżowy, można już przejść do ostatniego kryterium wyboru, czyli jaki szampon przeciwłupieżowy będzie odpowiedni dla moich włosów. W tym przypadku należy zorientować się, jaki rodzaj włosów posiadamy. Wyróżnia się ich kilka:

  • Włosy tłuste – charakteryzują się nadmiernym wydzielaniem sebum. Taki rodzaj włosów często jest płaski i oklapnięty, niekiedy zbijający się w strąki, a także wyraźnie błyszczący.
  • Włosy suche – często mylone z włosami zwyczajnie zaniedbanymi. Suchość pojawia się wskutek rozchylonej łuski włosa, przez którą nadmiernie uchodzi woda. Przy suchych włosach konieczne jest regularne nawilżanie oraz unikanie ich przesuszania.
  • Włosy normalne – zwykle zdrowe włosy. Ich końcówki nie rozdwajają się, są mocne, gładkie i sprężyste, a produkcja sebum jest w normie.
  • Włosy mieszane – zgodnie z nazwą, zachodzą w tym przypadku przetłuszczanie u nasady, oraz wysuszanie od około połowy długości włosa.

  Niezależnie od tego jaki posiadamy rodzaj włosów, istnieje szansa, że padniemy ofiarą łupieżu, dlatego szampon łupieżowy, który będzie nie tylko bogaty w dobre składniki, ale też odpowiedni dla naszego rodzaju skóry i włosów.

  Znając już zatem definicję łupieżu, wiedząc jakie składniki powinien nam zaoferować dobry szampon oraz wiedząc jaki wybrać dla naszych włosów, jego wybór jest już bardzo prosty.

  Zobacz także

  Siedzący tryb pracy – jak zadbać o swoje zdrowie?

  Siedzący tryb pracy, brak aktywności fizycznej i trudności z utrzymaniem zbilansowanej diety to główne przyczyny złego samopoczucia. Mogą też przyczynić się do narażenia organizmu...

  Dla kogo alpinizm będzie przyjemnym wyzwaniem?

  Niektórzy, aby poczuć się naprawdę dobrze, potrzebują ekstremalnych przeżyć. Wspinaczka to coś, co jest w stanie takich doznań dostarczyć, a przy tym sama aktywność...

  Odzież damska. Gdzie powinniśmy ją kupować?

  Jest bardzo dużo miejsc, gdzie możemy bez problemu kupić interesującą nas odzież damską. To właśnie ona sprawia, że możemy wyglądać atrakcyjnie, czuć się piękne,...

  Płytki granitowe – nowoczesne rozwiązania do łazienki o ponadczasowym charakterze

  Przed Tobą remont łazienki? Zastanawiasz się, jakie płytki wybrać? Najlepiej, by były trwałe, łatwe w pielęgnacji i oczywiście piękne tak, aby nasz dom nabrał...

  Gdzie kupować części do maszyn budowlanych?

  Maszyny budowlane obecne są praktycznie w każdej firmie specjalizującej się w robotach budowlanych, drogowych, ogrodniczych czy brukarskich. Bez nich nie ma możliwości sprawnej realizacji...

  Polecane artykuły