Szampony są obecnie jednymi z najczęściej używanych środków do higieny oraz pielęgnacji. Mając jednak szeroką gamę produktów do wyboru, ciężko jest wybrać odpowiedni szampon, dostosowany do naszej skóry. Jaki powinniśmy w takim razie wybrać i na co zwracać uwagę przy wyborze?
Łupież, co to takiego?
Chcąc wybrać idealny dla siebie szampon przeciwłupieżowy, w pierwszej kolejności należy poznać definicję samego łupieżu. Łupieżem nazywamy powszechną chorobę skóry, która objawia się między innymi złuszczaniem drobnopłatowym zrogowaciałej warstwy naskórka głowy, a także nasilonym w różnym stopniu łojotokiem. Przyczyną tej choroby jest naturalnie występujący na skórze głowy drożdżak Malassezia globos. Inne z czynników mogących powodować łupież to:
- Zła dieta
- Niewłaściwy szampon
- Problemy hormonalne
- Nadużywanie żeli i lakierów do włosów
- Zbyt zimny klimat
- Niska wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych
Łupież jest najczęstszą chorobą skóry głowy, a największą grupę chorych stanowią nastolatkowie, oraz starsze osoby. Może on prowadzić do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia pomiędzy 20. a 30. Rokiem życia.
Jakie składniki powinien mieć szampon?
Dobry szampon przeciwłupieżowy, chcąc spełniać swoje zadanie, jakim jest walka z łupieżem powinien mieć oczywiście dobry skład. Jednym z najczęstszych składników jakie szampon przeciwłupieżowy może zawierać jest siarczek selenu. Składnik ten jest stosowany do walki z grzybami i jest silnym środkiem przeciwłupieżowym, ze względu na swoją skuteczność w zwalczaniu głównych przyczyn łupieżu – drożdżaków.
Inne składniki w walce z łupieżem które może oferować dobry szampon przeciwłupieżowy to:
- Składniki przeciwgrzybicze, które zapobiegają ich namnażaniu: pirytonian cynku, ketokonazol, cyklopiroksolamina, siarczek selenu , klotrimazol, klimbazol, kwas undecylenowy, pirokton olaminy
- Składniki keratolityczne usuwającą złuszczony naskórek: kwas salicylowy, dziegieć (brzozowy lub sosnowy), kwas mlekowy, mocznik
- Składniki przeciw łojotokowi: glinka zielona, olejki eteryczne, niektóre zioła (tatarak, pokrzywa, łopian, czarna rzepa)
Jak dobrać szampon do swoich włosów?
Wiedząc już czym jest łupież i jakie składniki powinien zawierać szampon przeciwłupieżowy, można już przejść do ostatniego kryterium wyboru, czyli jaki szampon przeciwłupieżowy będzie odpowiedni dla moich włosów. W tym przypadku należy zorientować się, jaki rodzaj włosów posiadamy. Wyróżnia się ich kilka:
- Włosy tłuste – charakteryzują się nadmiernym wydzielaniem sebum. Taki rodzaj włosów często jest płaski i oklapnięty, niekiedy zbijający się w strąki, a także wyraźnie błyszczący.
- Włosy suche – często mylone z włosami zwyczajnie zaniedbanymi. Suchość pojawia się wskutek rozchylonej łuski włosa, przez którą nadmiernie uchodzi woda. Przy suchych włosach konieczne jest regularne nawilżanie oraz unikanie ich przesuszania.
- Włosy normalne – zwykle zdrowe włosy. Ich końcówki nie rozdwajają się, są mocne, gładkie i sprężyste, a produkcja sebum jest w normie.
- Włosy mieszane – zgodnie z nazwą, zachodzą w tym przypadku przetłuszczanie u nasady, oraz wysuszanie od około połowy długości włosa.
Niezależnie od tego jaki posiadamy rodzaj włosów, istnieje szansa, że padniemy ofiarą łupieżu, dlatego szampon łupieżowy, który będzie nie tylko bogaty w dobre składniki, ale też odpowiedni dla naszego rodzaju skóry i włosów.
Znając już zatem definicję łupieżu, wiedząc jakie składniki powinien nam zaoferować dobry szampon oraz wiedząc jaki wybrać dla naszych włosów, jego wybór jest już bardzo prosty.
Leave a Reply