Pielęgnacja głowy – jaki szampon przeciwłupieżowy wybrać?

sebum

Szampony są obecnie jednymi z najczęściej używanych środków do higieny oraz pielęgnacji. Mając jednak szeroką gamę produktów do wyboru, ciężko jest wybrać odpowiedni szampon, dostosowany do naszej skóry. Jaki powinniśmy w takim razie wybrać i na co zwracać uwagę przy wyborze?

Łupież, co to takiego?

Chcąc wybrać idealny dla siebie szampon przeciwłupieżowy, w pierwszej kolejności należy poznać definicję samego łupieżu. Łupieżem nazywamy powszechną chorobę skóry, która objawia się między innymi złuszczaniem drobnopłatowym zrogowaciałej warstwy naskórka głowy, a także nasilonym w różnym stopniu łojotokiem. Przyczyną tej choroby jest naturalnie występujący na skórze głowy drożdżak Malassezia globos. Inne z czynników mogących powodować łupież to:

 • Zła dieta
 • Niewłaściwy szampon
 • Problemy hormonalne
 • Nadużywanie żeli i lakierów do włosów
 • Zbyt zimny klimat
 • Niska wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych

Łupież jest najczęstszą chorobą skóry głowy, a największą grupę chorych stanowią nastolatkowie, oraz starsze osoby. Może on prowadzić do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia pomiędzy 20. a 30. Rokiem życia.

Jakie składniki powinien mieć szampon?

Dobry szampon przeciwłupieżowy, chcąc spełniać swoje zadanie, jakim jest walka z łupieżem powinien mieć oczywiście dobry skład. Jednym z najczęstszych składników jakie szampon przeciwłupieżowy może zawierać jest  siarczek selenu. Składnik ten jest stosowany do walki z grzybami i jest silnym środkiem przeciwłupieżowym, ze względu na swoją skuteczność w zwalczaniu głównych przyczyn łupieżu – drożdżaków.

Inne składniki w walce z łupieżem które może oferować dobry szampon przeciwłupieżowy to:

 • Składniki przeciwgrzybicze, które zapobiegają ich namnażaniu: pirytonian cynku, ketokonazol, cyklopiroksolamina, siarczek selenu , klotrimazol, klimbazol, kwas undecylenowy, pirokton olaminy
 • Składniki keratolityczne usuwającą złuszczony naskórek: kwas salicylowy, dziegieć (brzozowy lub sosnowy), kwas mlekowy, mocznik
 • Składniki przeciw łojotokowi: glinka zielona, olejki eteryczne, niektóre zioła (tatarak, pokrzywa, łopian, czarna rzepa)

Jak dobrać szampon do swoich włosów?

Wiedząc już czym jest łupież i jakie składniki powinien zawierać szampon przeciwłupieżowy, można już przejść do ostatniego kryterium wyboru, czyli jaki szampon przeciwłupieżowy będzie odpowiedni dla moich włosów. W tym przypadku należy zorientować się, jaki rodzaj włosów posiadamy. Wyróżnia się ich kilka:

 • Włosy tłuste – charakteryzują się nadmiernym wydzielaniem sebum. Taki rodzaj włosów często jest płaski i oklapnięty, niekiedy zbijający się w strąki, a także wyraźnie błyszczący.
 • Włosy suche – często mylone z włosami zwyczajnie zaniedbanymi. Suchość pojawia się wskutek rozchylonej łuski włosa, przez którą nadmiernie uchodzi woda. Przy suchych włosach konieczne jest regularne nawilżanie oraz unikanie ich przesuszania.
 • Włosy normalne – zwykle zdrowe włosy. Ich końcówki nie rozdwajają się, są mocne, gładkie i sprężyste, a produkcja sebum jest w normie.
 • Włosy mieszane – zgodnie z nazwą, zachodzą w tym przypadku przetłuszczanie u nasady, oraz wysuszanie od około połowy długości włosa.

Niezależnie od tego jaki posiadamy rodzaj włosów, istnieje szansa, że padniemy ofiarą łupieżu, dlatego szampon łupieżowy, który będzie nie tylko bogaty w dobre składniki, ale też odpowiedni dla naszego rodzaju skóry i włosów.

Znając już zatem definicję łupieżu, wiedząc jakie składniki powinien nam zaoferować dobry szampon oraz wiedząc jaki wybrać dla naszych włosów, jego wybór jest już bardzo prosty.