Pachołki drogowe i ich zastosowanie

Zastosowanie pachołków drogowych jest naprawdę szerokie. Dobrze sprawdzą się nie tylko w przydomowych warsztatach oraz garażach. Są bardzo często stosowanie przez profesjonalne firmy zajmujące się przebudową dróg, ich remontem lub tworzeniem parkingów. Ze względu na dużą dostępność i różnorodność poszczególnych modeli, łatwo można dopasować je do indywidualnych potrzeb.

Co warto widzieć o pachołkach drogowych?

Choć pachołki drogowe są niewielkich rozmiarów, to ich znaczenie jest ogromne, nawet jeżeli wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Najważniejsza ich rola sprowadza się do zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pachołki sprawdzą się niezawodnie zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim czy nawet na drogach ekspresowych lub autostradach. Dla bezpieczeństwa najważniejsze jest to, by pachołki były odpowiednio dopasowane do zadania, jakie mają pełnić oraz do warunków, w których będą wykorzystywane. Warto również zaznaczyć, że istnieje specjalny typ stożka drogowego – pachołek ostrzegawczy przeznaczony do stosowania zarówno na drogach, jak i poza nimi (pobocza, parkingi, prywatne posesje itp.).

Pachołki drogowe zaliczane są do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i oznaczane są symbolem U-23.

Jakie są rodzaje drogowych pachołków?

Mając na uwadze wielkość, podział drogowych pachołków wygląda w sposób następujący:

  • stożki drogowe U-23 a mają wysokość 100 cm. Wykonywane są z wytrzymałego materiału PCV (nigdy nie są to pachołki gumowe), co sprawia, że są trwałe, dość ciężkie, a ich konstrukcja solidna. Polecane są do zastosowania przede wszystkim na drogach ekspresowych oraz autostradach;
  • stożki drogowe U-23 b mają wysokość 75 cm, solidną konstrukcję i ciężką, stabilną postawę. Ich zastosowanie jest takie samo jak pachołów U-23 a;
  • stożki drogowe U-23 c są solidne i ciężkie, a ich wysokość wynosi 50 cm. Podobnie jak poprzednie typy ten również został wykonany z odpornego na uszkodzenia PCV;
  • stożki drogowe U-23 d są najmniejsza, a tym samym również najlżejsze spośród wszystkich dostępnych. To pachołki gumowe lub plastikowe, dopasowane do stosowania wyłącznie na drogach o mniejszym natężeniu ruchu.

W zależności od potrzeb przy pachołkach można stosować pasy z samoprzylepnej folii odblaskowej. Dzięki temu będą one bardziej widoczne.

Wiele osób na co dzień nie przygląda się pachołkom drogowym, dlatego nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że są to ważne elementy zapewniające bezpieczeństwo, choć ich wielkość na to nie wskazuje.