Klimat fabryki w domu, czyli styl loftowy

Klimat fabryki w domu, czyli styl loftowy

Trendy aranżacji wnętrz zmieniają się praktycznie z roku na rok. Większości ludzi trudno jest więc nadążyć za zmianami, dlatego też bardzo często posiłkują się pomysłami projektantów. Jednym z najpopularniejszych stylów panujących w mieszkaniach jest niezmiennie wykończenie loftowe. Surowy klimat fabryki wprowadzony do pomieszczeń mieszkalnych charakteryzuje się oryginalnością i ekskluzywnością. To także dodatek minimalizmu i braku podziałów, a więc mieszkanie staje się przestronne i eleganckie. Czym jeszcze charakteryzuje się styl loftowy?

Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Urządzenie stylu loftowego w mieszkaniu nie ma zbyt wygórowanych wymagań. Nie ma także konieczności, aby znajdowało się ono w pofabrycznych pomieszczeniach. Dziś taki styl można urządzić praktycznie w każdym pomieszczeniu. Ważne jest, aby sufit znajdował się nieco wyżej niż w tradycyjnych mieszkaniach. Dobrym dodatkiem będą także duże okna ze szprosami oraz duża przestrzeń bez podziałów.

Podłoga powinna być obłożona parkietem, żywicą epoksydową lub pozostawiona w swoim pierwotnym stanie, czyli betonowa wylewka. W przypadku tego ostatniego rozwiązania niezbędne będzie jej odpowiednie zabezpieczenie. Na ścianach świetnie prezentować się będzie surowa cegła, betonowe panele oraz dodatki w stylu przemysłowym. Kwintesencją stylu loftowego są meble wykonane z euro palet.

Mieszkanie w stylu loftowym charakteryzuje się także niewykończonymi granicami tynku, uwidocznionymi elementami instalacji hydraulicznych, czy elektrycznych. Antresole to także rozwiązanie, które bardzo często jest stosowane w tego typu pomieszczeniach. Jeśli wnętrze spełnia podstawowe warunki, a więc jest wysokie i przestronne, można śmiało urządzić je w stylu loftowym.

Jakie dodatki do stylu loftowego?

Styl loftowy pozwala na różnego rodzaju wariacje aranżacyjne. Dobór dodatków i ozdób nie jest niczym trudno, a to dlatego, że mieszkania tak wykończone pozwalają na istny miszmasz. Świetnie sprawdzą się akcesoria, które będą mieszać style, a przy okazji wprowadzą potrzebne kontrasty.

W celu wprowadzenia jeszcze bardziej fabrycznego klimatu warto zastosować płyty pilśniowe, surowe deski i betonowe klocki. Oczywiście ich wykorzystanie nie ogranicza się do powszechnych rozwiązań. Mogą one służyć jako siedziska, blaty, czy obicie ścian. Możliwości jest więc bardzo dużo, ale w stylu loftowym nie może zabraknąć surowości połączonej z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno.