Kabel sensoryczny – jakie ma zastosowanie?

system alarmowy

Właściciele domów, działek czy innych posesji chcą zapewnić bezpieczeństwo sobie, jak również swojemu mieniu. Dlatego też na rynku pojawia się wiele rozwiązań, które mają ułatwić ochronę mienia. Jednym z nich jest system ochrony obwodowej. Kluczowym składnikiem tego systemu są kable sensoryczne. Jakie mają zastosowanie?

Czym są kable sensoryczne?

Kabel sensoryczny jest to urządzenie, które ma zabezpieczyć teren przed wejściem na niego osób niepożądanych. Jest to niewidoczny element systemu alarmowego, który instaluje się na płocie, ogrodzeniu lub pod ziemią. Jego zadaniem jest wyłapywanie niepożądanych naprężeń i informowanie o nich systemu alarmowego. Kabel sensoryczny rejestruje wszelkie drgania czy natężenia, które następnie przekazuje do jednostki centralnej. Zmiany w ładunku sensorycznym, są odczytywane przez jednostkę centralną, jeśli dopuszczalny próg został przekroczony, wówczas uruchamia się alarm. Kable sensoryczne są bardzo czułe, co pozwala na wykrycie nawet najmniej zauważalnego niepożądanego ruchu. Pozwala to na dokładną detekcję. Wysoka jakość materiałów, z których kable są wykonane, pozwala im działać w każdych warunkach pogodowych.  

W jakich systemach kable sensoryczne znajdują zastosowanie?

Systemy ochrony stale się rozbudowują. Agencje ochrony proponują coraz to nowe rozwiązania, które sprawiają, że czujniki alarmowe wewnętrzne i zewnętrzne pozwalają zachować maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Kable sensoryczne są jednym z takich rozwiązań. Można je zamontować na ogrodzeniu. System taki składa się z kabli połączonych ze sobą specjalistycznymi czujkami. Naprężenie kabli powoduje generowanie impulsów, które przesyłane są do detektora. Kable sensoryczne mogą być także zakopane pod ziemią. Kabel reaguje wówczas na nacisk na grunt. Tym samym informuje o naruszenie, zaraz po wkroczeniu intruza na teren prywatny. 

Kable sensoryczne znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie właścicielom posesji zależy na częściowej lub całkowitej ochronie mienia prywatnego i biznesowego. Kable sensoryczne zapewniają optymalny poziom zabezpieczenia terenów przed niepożądanym wkroczeniem osób nieuprawnionych.