• Technologia
More

  Jaki jest wpływ technologii na życie człowieka?

  Nieustanny rozwój technologii towarzyszy człowiekowi od samego początku jego istnienia. Jest wręcz nieodłącznym elementem jego życia codziennego. Praktycznie każdego miesiąca napływają informacje z całego świata o nowych wynalazkach. Mają one głównie ułatwić życie ludzi lub je urozmaicić.

  Lęk przed technologią

  Wydaje się, że tak wcale nie jest, jednak po dłuższej chwili zastanowienia zdanie zmieni na ten temat pewnie nie jedna osoba. Dlaczego tak jest? Ogarniająca zewsząd nas technologia mocno wkroczyła do naszego życia. Prowadzi to nawet do utraty prywatności.

  Weźmy sobie pod uwagę to, jak kiedyś wyglądał świat? Ludzie nie posiadając telefonów, dostępu do internetu i komunikatorów, częściej spotykali się z bliskimi. W pewnym momencie zaczęło się to przeistaczać w kilka kliknięć w klawisze, ewentualnie krótką rozmowę za pomocą kamerki internetowej.

  Czy to prowadzi do coraz większego wyobcowania ludzi? Porównując obecne czasy to tych sprzed kilkunastu lat można mieć takie obawy. Człowiek jest tak skonstruowany, że jeśli może zrobić tę samą czynność mniejszym nakładem sił, to jego wybór będzie oczywisty.

  Chodzenie na zakupy zamieni w dostawy do domu. Spotkania z rodziną na rozmowy przez kamerkę. Gdyby wyłączyć internet choćby na kilka godzin na całym świecie ludzie zaczęliby popadać w depresję. A gdyby przenieść firmy w odleglejsze czasy? Dziś internet to główne źródło pozyskiwania klientów, atakowania go reklamami.

  To pokazuje tylko, jak bardzo nasz świat jest uzależniony od postępu technologicznego i jaki on ogromny wpływ wywarł na naszym życiu codziennym.

  Negatywny wpływ technologii na życie człowieka

  Z jednej strony postęp technologiczny znacznie uprościł egzystencję człowiekowi, z drugie jednak uzależnił go od siebie. Można wymienić przynajmniej cztery negatywne skutki, które pojawiły się wraz z rozwojem technologii.

  Pierwszym z nich jest uzależnienie od internetu, komputerów i smartfonów. Mało kto się przyzna, ale większość z nas bardzo dobrze wie, jak ważne to są urządzenia i jak ciężko byłoby się z nimi rozstać. Drugim jest już wspomniane wyobcowanie. Brak kontaktu z rodziną i przyjaciółmi często zamieniany jest na granie w gry lub przeglądanie portali społecznościowych. Życie wirtualne zaczyna stawać się ważniejsze niż realne.

  Ponadto tempo życia, jakie narzuca technologia sprawia, że mamy dla siebie coraz mniej czasu. Zaczynamy ograniczać się do wypracowania umownych 8 godzin i wracamy, żeby zająć się kolejnymi zadaniami. To powoduje liczne nerwice, sytuacje stresowe, a w konsekwencji nawet depresje.

  Ostatnim negatywnym skutkiem jest także natłok informacji, które atakują nas zewsząd. Nierzadko są one zbędne. Jednak przyswajamy je. Dlaczego? Bo jesteśmy ciekawi tego co się dzieje. Z czasem taki szum informacyjny może już nie robić na nas wrażenia, ale nasza psychika będzie nadal to odczuwać. Często przez to możemy stawać się rozdrażnieni, niecierpliwi i ostatecznie apatyczni.

  Zobacz także

  Urządzamy nowoczesną kuchnię. 3 rzeczy, o których warto pamiętać

  Kuchnia to często serce domu lub mieszkania, a nie tylko miejsce przygotowania posiłków. Aranżując ją w nowoczesnym stylu zdecydowanie warto pamiętać o tym, aby...

  Wysyłaj paczki bez etykiety z aplikacją InPost Mobile!

  Nadawanie przesyłek bez etykiety jest już możliwe w aplikacji InPost Mobile – tak, to koniec z drukowaniem i zbędnymi kolejkami. Wprowadzenie nadań do aplikacji...

  Oryginalny prezent na nowe mieszkanie – co kupić na parapetówkę?

  Zakup nowego mieszkania czy domu przez przyjaciół lub rodzinę to świetna okazja do świętowania, jednak na pierwsze spotkanie w nowym lokum nie wypada przyjść...

  Wywóz śmieci i odpadów – jak wybrać firmę świadczącą takie usługi

  Do odpadów, jakich najczęściej chcemy się pozbyć należą te, które powstają na skutek przeprowadzania różnego rodzaju prac remontowych. Wiążą się one z pojawieniem się...

  Jak przygotować samochód przed zimą?

  Okres zimowy, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a śnieg i lód pokrywają ulice, jest szczególnie wymagający dla samochodów. Warto wcześniej zadbać o...

  Polecane artykuły