Jak wspierać rozwój mowy u dziecka?

Prawidłowy rozwój mowy jest bardzo ważny już od najmłodszych lat. Zdarza się, że trochę bagatelizujemy ten obszar, bardziej zwracając uwagę na kształcenie motoryki malucha i jego zdolności poznawczych. Tymczasem problemy z nauką mówienia i wymawianiem poszczególnych słów mogą świadczyć o konieczności współpracy z maluchem i nie mogą być traktowane jako etap przejściowy, który sam zniknie. Wymawianie prawidłowo głosek jest warunkowane przez prawidłowo działający aparat mowy, a ten regulujemy choćby używaniem lub nie smoczka i odpowiednim rozszerzaniem diety. Złe nawyki trudno jest później zmieniać, dlatego warto zadbać o ten obszar już od początku rozwoju naszej pociechy.

Wspieranie rozwoju mowy już od najmłodszych lat dziecka

Nieprawidłowa wymowa może być skutkiem problemów z wadą zgryzu, może wynikać z problemów ze słuchem, ale też być efektem przebywania przez zupełnie zdrowe dziecko w towarzystwie osób mówiących niedbale lub sepleniących. Dziecko szybko przejmuje nie tylko lokalną gwarę, ale też różne dorosłe niedbalstwa językowe. Dlatego już od najmłodszych lat, zarówno w szkołach, jak i przedszkolach, szczególny nacisk kładziony jest na wspólne ćwiczenia z dziećmi, które stymulują prawidłowy rozwój mowy. Odpowiednie pomoce logopedyczne wspomagają nauczycieli i uczniów w tym wyjątkowo ważnym procesie. Z dzieckiem warto ćwiczyć również w domu, a robić to możesz choćby przez częste czytanie dziecku i zabawy w robienie minek, buziek, do których nie potrzebujesz specjalnego sprzętu. Zachęcaj dziecko do mówienia samemu, nie kończ za niego zdań, żeby przyspieszyć dyskusję i poprawiaj, gdy słyszysz, że często wymawia dane słowo nieprawidłowo.

Różne rodzaje pomocy logopedycznych

Ćwiczenia prawidłowej wymowy odbywają w przedszkolach, szkołach, a także gabinetach logopedycznych. Tam nauczyciele wspierają się już profesjonalnymi pomocami logopedycznymi. Pod fachową opieką dzieci wykonują różnego rodzaju ćwiczenia, również w formie zabawy, których celem jest prawidłowy rozwój mowy. Pomoce logopedyczne dla dzieci mogą mieć formę układanek, kart, plansz, ale też np. gryzaków logopedycznych. Różnorodność tych produktów jest spora ze względu na to, że dysfunkcja mowy może mieć bardzo różne podłoże i u poszczególnych dzieci wynikać z różnych przyczyn. Zazwyczaj pomoce logopedyczne w formie kart czy gier planszowych akcentują ćwiczenie wybranych, problemowych głosek. Dzięki temu dziecko może skoncentrować się na pracy nad jedną dysfunkcją.

Szeroka oferta pomocy logopedycznych w sklepie online

Bardzo ważne jest, by ćwiczenia logopedyczne z dziećmi odbywały się w atmosferze zabawy i rozrywki, co pomoże utrzymać ich koncentrację na zadaniu. Dzięki ogromnej ofercie portalu Edusklep.pl wyposażysz w odpowiednie pomoce logopedyczne zarówno przedszkole, jak i szkołę lub swój gabinet logopedyczny. Dbałość o język i poprawne budowanie zdań jest bardzo ważna dla rozwoju każdego dziecka i zaważyć może na przyswajaniu przez niego wiedzy także w innych dziedzinach. Eduklep.pl proponuje ogromny wybór pomocy logopedycznych, których używać możesz na zajęciach wspólnych lub indywidualnych z dziećmi w różnym wieku.