• Aktualności
More

  Jak przygotować samochód przed zimą?

  Okres zimowy, kiedy temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a śnieg i lód pokrywają ulice, jest szczególnie wymagający dla samochodów. Warto wcześniej zadbać o swoje auto, aby zagwarantować sobie bezpieczeństwo i uniknąć niepotrzebnych kosztów.

  Opony

  Kiedy jesień dobiega końca, niemal każdy myśli o zmianie opon na zimowe. Zapewniają lepszą przyczepność i są przystosowane do trudniejszych warunków pogodowych niż opony letnie. Ważne jest, aby zmienić je na czas i nie ryzykować jazdy na oponach letnich po śliskiej nawierzchni. Warto też wziąć pod uwagę, że opony letnie w okresie zimowym dużo szybciej się zużywają, a po silniejszych mrozach mogą ulec zniszczeniu. Wymiana opon zagwarantuje bezpieczeństwo, podniesie komfort jazdy i pozwoli uniknąć wydatków związanych z zakupem nowego zestawu opon.

  Płyny eksploatacyjne

  Chociaż o zmianie opon pamięta większość kierowców, tak o płynach eksploatacyjnych w samochodzie często się zapomina, a skutki ich zaniedbania mogą przysporzyć niemałych kłopotów. Przed pojawieniem się pierwszych przymrozków dobrze jest wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Letni płyn przystosowany jest do wyższych temperatur, przez co może zamarzać kiedy temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza. Jego użycie na przedniej szybie będzie skutkowało drastycznym ograniczeniem widoczności, ponieważ niemal natychmiastowo zamarznie, co dodatkowo może uszkodzić wycieraczki. Tak samo podatny na zamarzanie będzie w zbiorniku na płyn do spryskiwaczy pod maską samochodu. Zamarzająca ciecz zwiększa swoją objętość, przez co może doprowadzić do uszkodzenia zbiornika i sprowadzi na kierowcę konieczność jego wymiany.
  Ta sama zasada dotyczy płynu w chłodnicy, chociaż jego zamarznięcie może prowadzić do znacznie poważniejszych usterek i drogich napraw. Temperatura krzepnięcia płynu chłodniczego powinna wynosić około -37 stopni Celsjusza. Niemal każdy warsztat oferuje darmowe sprawdzenie temperatury krzepnięcia płynu, natomiast sam płyn możesz kupić na przykład na stronie: https://www.artbor.pl/product-category/plyny-motoryzacyjne/

  Wycieraczki

  Wycieraczki są szczególnie ważne zimą. Zapewniają komfort, dobrą widoczność i bezpieczeństwo podróży. Są wyjątkowo delikatne, dlatego warto obchodzić się z nimi we właściwy sposób. Nie należy odrywać ich od przymarzniętej szyby i nie można stosować ich jako zamiennika skrobaczki. Uszkodzone wycieraczki mogą porysować szybę, a nawet doprowadzić do jej pęknięcia.

  Akumulator

  To właśnie akumulator sprawia najwięcej problemów zimą. Przy niskiej temperaturze jego moc rozruchowa jest o blisko 50% mniejsza, przez co samochód może odmówić „odpalenia”. Samodzielnie można oczyścić akumulator z kurzu i zebranego brudu, szczególnie na metalowych klemach. Należy zrobić to na sucho i dopilnować odpowiedniej kolejności odpinania i przypinania klem. Najpierw odpina się minus, następnie plus. Podłącza się w odwrotnej kolejności. Pozwala to zapewnić dobry przepływ prądu oraz właściwe napięcie. W przypadku zbyt niskiego lub zbyt wysokiego napięcia, akumulator może zostać trwale uszkodzony. Warto również odwiedzić mechanika, który za darmo sprawdzi stan akumulatora, dokonując pomiaru prądu ładowania i jego upływu na postoju.

  Nadwozie samochodu

  Jest to najczęściej pomijana kwestia, chociaż równie istotna. Warto dokładnie umyć samochód przed pierwszymi przymrozkami i dokładnie obejrzeć stan lakieru. Wszelkie ślady rdzy i zarysowania dobrze jest w tym momencie usunąć, ponieważ zaniedbanie tego działania może przyczynić się do poważnych problemów. Na ulicach zacznie być rozsypywana sól, która znacznie przyspiesza postęp korozji.

  Gumowe uszczelki dobrze jest nasmarować maścią na bazie silikonu, która zapobiegnie ich zamarzaniu. Przymarznięcie gumowych elementów do metalu, może je uszkodzić, przez co przestaną pełnić swoją funkcję izolacyjną – woda zacznie pojawiać się w samochodzie, zamiast spływać na zewnątrz.

  W kieszeni kurtki roztropnie jest posiadać odmrażacz do zamków, który w kryzysowych sytuacjach niejednokrotnie pozwoli dostać się do samochodu. Nie można zastępować go domowymi preparatami, ponieważ ich zastosowanie może tylko pogorszyć sytuację.

  Podsumowanie

  Staranne zadbanie o wszystkie wymienione elementy jest tanie i zajmuje parę chwil. W dłuższej perspektywie czasu pozwala na uniknięcie niepotrzebnych wydatków i zaoszczędzi nerwów związanych z ciągłymi wizytami u mechanika, a przede wszystkim zagwarantuje wyjątkowy komfort i bezpieczeństwo jazdy.

  Artykuł powstał we współpracy z artbor.pl

  Zobacz także

  Wirtualny asystent Google – czym jest i jak z niego korzystać?

  Od 16 stycznia 2019 roku w Polsce działa już oficjalnie polskojęzyczny Asystent Google. Niewiele osób jednak wie jak z niego korzystać. Zapraszamy do zapoznania...

  Outsourcingu IT – trzy sytuacje, w których warto z niego skorzystać

  Do lat osiemdziesiątych, większość oprogramowania była produkowana na zamówienie i opracowywana wyłącznie przez inżynierów technicznych firmy. Z biegiem czasu, wiele takich wewnętrznych zespołów zaczęło...

  Rejestracji w szpitalu albo na uczelni? Uważaj, by nie paść ofiarą wyłudzenia kredytu

  W ciągu kilkunastu dni dane osobowe kilkuset tysięcy osób trafiły w niepowołane ręce na skutek rażącego naruszenia procedur. Teraz każda z nich może paść...

  Jakie wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

  Oświetlenie jest jedną z kluczowych kwestii przy aranżacji pokoju dziecięcego. Dobrze dobrane, będzie nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim będzie chroniło wzrok dziecka. Pamiętajmy,...

  Jak walczyć z opuchniętymi oczami?

  Opuchnięte oczy to dolegliwość, która bardzo często dotyka osoby mające trudności ze snem, pracujące przez dłuższy czas przy komputerze a także osoby mające skłonności...

  Polecane artykuły