Jak działają ręczne wózki paletowe?

wozek paletowy reczny

Ręczne wózki paletowe to niezwykle praktyczne narzędzia, które sprawdzają się w różnorodnych warunkach pracy. Pozwalają na łatwe przenoszenie i składowanie różnego rodzaju towarów, dzięki czemu stają się niezbędne w wielu firmach, magazynach czy warsztatach. Ich prosta konstrukcja i niezawodność sprawiają, że są niezastąpione w codziennych działaniach logistycznych.

Co można przenosić ręcznymi wózkami paletowymi?

Ręczne wózki paletowe są wykorzystywane do przenoszenia różnorodnych ładunków, głównie na paletach. Są one doskonałym rozwiązaniem dla firm, które muszą przenosić towary o różnych wagach i wymiarach. Przykłady towarów, które można przenosić wykorzystując ręczne wózki paletowe, to między innymi:

  • skrzynie z produktami spożywczymi,
  • pudełka z odzieżą czy obuwiem,
  • materiały budowlane, takie jak cegły czy worki z cementem,
  • sprzęt elektroniczny, np. telewizory czy komputery,
  • elementy konstrukcyjne, takie jak belki czy blachy.

Ręczne wózki paletowe mają różną nośność, co pozwala na dopasowanie ich do indywidualnych potrzeb firmy. Dzięki temu można wybrać model odpowiedni do przenoszenia mniejszych ładunków, jak również taki, który poradzi sobie z cięższymi przedmiotami.

Na jakiej zasadzie działają ręczne wózki paletowe?

Ręczne wózki paletowe działają na zasadzie podnoszenia ładunku za pomocą hydraulicznego układu unoszącego. Dźwignia umieszczona na wózku pozwala na pompowanie układu hydraulicznego, który z kolei podnosi widełki wózka. Im więcej razy operator pociągnie dźwignią, tym wyżej podniosą się widełki, co umożliwia przenoszenie ładunków na paletach.

Wózek paletowy jest wyposażony w dwa koła przednie oraz dwa tylne, które ułatwiają manewrowanie wózkiem oraz stabilizują go podczas transportu. Wózki te są skonstruowane tak, aby ich widełki wchodziły w odpowiednie otwory palety, dzięki czemu można je podnieść i przenieść w inne miejsce.

Aby opuścić ładunek, operator musi pociągnąć dźwignię wózka w przeciwnym kierunku. Wówczas układ hydrauliczny zostaje zwolniony, a widełki opadają, delikatnie opuszczając ładunek na ziemię. Wózek transportowy można następnie wysunąć spod ładunku lub palety.