Czyszczenie wentylacji – kiedy należy je wykonać?

wentylaca czyszczenie

W dzisiejszych czasach wentylacja w budynkach pełni niezwykle ważną funkcję, zarówno w domach prywatnych, jak i w obiektach komercyjnych. Odpowiednio działający system wentylacyjny pozwala na utrzymanie właściwej jakości powietrza, co przekłada się na zdrowie oraz komfort użytkowników pomieszczeń. Jednak aby wentylacja działała sprawnie i spełniała swoje zadanie, należy regularnie przeprowadzać czyszczenie wentylacji.

Na czym polega proces czyszczenia wentylacji?

Czyszczenie wentylacji to proces, który polega na usunięciu nagromadzonego kurzu, brudu, pleśni i innych zanieczyszczeń z układu wentylacyjnego. Należy pamiętać, że wentylacja jest systemem, który stale przeprowadza powietrze przez kanały, przez co z czasem zanieczyszczenia osadzają się na ściankach kanałów i innych elementach układu wentylacyjnego. W wyniku tego procesu, wentylacja staje się mniej wydajna, co oznacza, że wymiana powietrza w pomieszczeniach jest gorsza, a to przekłada się na nasze zdrowie i samopoczucie.

Czyszczenie układów wentylacyjnych powinno być przeprowadzane regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta systemu wentylacyjnego. W przypadku domów prywatnych, zazwyczaj czyszczenie wentylacji powinno być przeprowadzane co 2-3 lata. Jednak jeśli w domu są osoby, które cierpią na alergie lub astmę, należy częściej dokonywać czyszczenie wentylacji, nawet co rok. W przypadku obiektów komercyjnych, jak na przykład biura, restauracje czy hotele, czyszczenie wentylacji powinno być przeprowadzane częściej, nawet kilka razy w roku.

W jakim przypadku czyszczenie wentylacji trzeba wykonać jak najszybciej?

Należy również pamiętać, że istnieją sytuacje, kiedy czyszczenie wentylacji powinno być przeprowadzone natychmiast. Jedną z takich sytuacji jest nagłe zwiększenie zużycia energii, co może oznaczać, że wentylacja jest zablokowana lub zanieczyszczona. Inną sytuacją, kiedy należy bezzwłocznie przeprowadzić czyszczenie wentylacji, jest wystąpienie pleśni lub grzybów w pomieszczeniach, co oznacza, że wentylacja nie działa sprawnie i nie jest w stanie usunąć wilgoci z powietrza. W takiej sytuacji czyszczenie układów wentylacyjnych jest konieczne.