Jak dobrać płytowe wymienniki ciepła do CWU?

ogrzewanie

Wymiennik płytowy to urządzenie zbudowane z połączonych ze sobą cienkich płyt. Poszczególne wymienniki różnią się grubością płyt oraz ich ilością. Mechanizm działania wymienników wykorzystuje zjawisko różnic temperatur, jakie występują pomiędzy dwoma obiegami, w których krążą dwa niezależne media o różnej energii cieplnej. Wymiennik służy przede wszystkim do usprawniania pracy systemu grzewczego. Kluczowy jest jednak dobór odpowiednich parametrów urządzenia.

Na co zwrócić uwagę przy doborze wymiennika płytowego?

Pierwsza kwestia, którą należy rozstrzygnąć to typ medium odpowiedzialnego za generowanie ciepła – na rynku dostępne są urządzenia wykorzystujące ciecze i gazy. Kluczowe jest także określenie, z jakimi mediami urządzenie może współpracować. W systemach rekuperacji stosuje się wymienniki płytowe pracujące z powietrzem, a do podgrzewania ciepłej wody użytkowej wymienniki na wodę.

Kluczowym parametrem wymiennika jest moc, która musi być dopasowana do systemu, który będzie obsługiwać, czyli do rodzaju pieca do podgrzewania wody. W tym kontekście istotna jest liczba płyt, a im jest ich więcej, tym urządzenie będzie pracować wydajniej. Ważna jest także maksymalna temperatura pracy – na użytek domowy powinno wystarczyć około 200 stopni Celsjusza. Warto zwrócić uwagę także na ciśnienie – standardowe wymienniki płytowe pracują przy ciśnieniu do 3 Mpa.

Wymiennik płytowy do CWU

Wymiennik CWU jest elementem zbierającym ciepło pomiędzy wodą kotłową a instalacją wody użytkowej. Wodę kotłową od CWU oddziela cienka ścianka z metalu przewodzącego ciepło, a obwód z ciepła wodą użytkową jest zaizolowany, dzięki czemu ciepło jest akumulowane. W sklepie internetowym z kominami Taniekominy.pl dostępne są wymienniki płytowe z wężownicą, która pełni rolę elementu grzejnego oraz wymienniki z podwójnymi wężownicami, które sprawdzają się przy instalacjach z więcej niż jednym źródłem ciepła. Często wybieranym rozwiązaniem jest wymiennik CWU z grzałką elektryczną, która skraca czas oczekiwania na ciepła wodę. Przy doborze wymiennika należy wziąć pod uwagę wielkość zasobnika na CWU.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje wymienników płytowych, czyli wymienniki lutowane i skręcane, które różnią się od siebie konstrukcją i sposobem działania. W tym pierwszym przypadku obudowa jest nierozkręcana, a poszczególne płyty łączone są lutem. Z kolei wymienniki skręcane składają się z płyt zespolonych ramą i charakteryzują się modułową budową – poszczególne płyty można zdejmować lub dodawać. Wymienniki skręcane są większe, a więc potrzebne jest więcej miejsca na montaż.