Farba plamoodporna na przedpokój. Jak wybrać tę najlepszą?

malowanie

Przedpokój jest zdecydowanie miejscem narażonym na liczne i częste zabrudzenia. Dlatego jeżeli chcemy, aby jednocześnie ładnie udekorować ściany, zapewnić ich estetyczny wygląd, a po drugie łatwo usuwać plamy, powinniśmy postawić na sprawdzoną farbę plamoodporną. Na szczęście producenci oferują nam w tym zakresie bardzo dobre rozwiązania. Czym się powinniśmy charakteryzować przy wyborze farby na przedpokój?

Aranżacja przedpokoju na pewno powinna być dobrze przemyślana, głównie dlatego, że jest to newralgiczne miejsce, najważniejszy ciąg komunikacyjny. Chcąc dostać się do jakiegokolwiek pomieszczenia, musimy przejść przez przedpokój. Ryzyko powstawania zabrudzeń jest więc bardzo duże, powinniśmy zastosować rozwiązania, dzięki którym wnętrze będzie estetyczne, praktyczne, funkcjonalne, łatwe w utrzymaniu czystości (nie tylko ścian).

Nie chcąc utrudniać sobie życia, dużo osób nie decyduje się na układanie kamieni dekoracyjnych czy klinkieru, tapet. Przedpokój jest tym miejscem, gdzie najlepiej sprawdzą się gładzie gipsowe oraz oczywiście dobrej jakości farba. Jak ją wybrać?

Wydajność, brak chlapania podczas malowania

Dobrej jakości farba przede wszystkim powinna być wydajna. Optymalnym rozwiązaniem jest kupno farby, która ma wydajność około 15l/m2 przy jednokrotnym malowaniu. Dodatkowo farba, którą kupujemy, nie powinna chlapać podczas malowania. Powinna dobrze trzymać się podłoża, lekko i równomiernie się rozprowadzać, ale również równomiernie wysychać.

Trwałość koloru, łatwość usuwania plam

Kolor farby powinien być trwały. To ważna cecha, o której trzeba pamiętać. Nikt z nas nie chce bowiem szybko ponownie malować ścian. Warto postawić na farbę, która ma właściwości plamoodoprone, hydrofobowe, oleofobowe, jest odporna na szorowanie na mokro i promieniowanie UV, w przypadku zaś bieli – odporność na żółknięcie. Wtedy wszystkie plamy usuniemy wilgotną ściereczką, bez konieczności ponownego malowania.

Antystatyczność

Przeglądając sklepowe półki, warto również zwrócić uwagę na antystatyczność farby. To niezwykle ważna cecha, niestety często pomijana przez kupujących. Dzięki właściwościom antystatycznym, farba zapewni mniejsze przywieranie kurzu oraz zabrudzeń do powierzchni ścian. Dłużej zachowają one również estetykę.

Wybór farby jest kluczową kwestią. Z oczywistych względów również musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio dobrać narzędzia i przygotować podłoże.