Dieta na zimę – co powinno pojawić się na talerzu w chłodne dni?

Zima to czas, kiedy musimy wesprzeć nasz organizm w walce z różnego rodzaju wirusami i bakteriami. Pomocna w tym będzie zdrowa i zbilansowana dieta. Jakich składników nie może zabraknąć na naszych talerzach w mroźne i krótkie zimowe dni? Podpowiadamy.

Dieta na zimę, a catering dietetyczny

Zima jest dużym obciążeniem dla naszego układu odpornościowego. Przez te kilka miesięcy czeka go wiele sprawdzianów. Aby wspomóc go w walce z chorobami warto zadbać o to, co jemy. Dieta wpływa ogólnie na nasze samopoczucie. Jesteś tym, co jesz – to powiedzenie sprawdza się w 100 i 1 procencie.

Krótsze dni, chłód, apatia i przemęczenie – to główne czynniki odpowiedzialne za to, że chętniej sięgamy po przekąski – w dużej mierze po słodkie. Ciężkie, dość tłuste potrawy także nie są obce naszym kuchenkom, bo przecież organizm musi utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Tłumaczeń na tego typu grzeszki żywieniowe jest wiele, ale żadne z nich nie powinno stanowić dla nas usprawiedliwienia. Jeśli nie do końca wiemy czym zastąpić tego typu jadłospis, zawsze możemy udać się do doradcy żywieniowego. Wielu z nich pracuje w firmach, które zajmują się cateringiem dietetycznym, tak jest np. w Diet4U.pl. Korzystając z ich usług możemy skorzystać zarówno w profesjonalnego doradztwa, jak i otrzymać gotowe posiłki we wskazane przez nas miejsce.

Zimowa dieta – zadbaj o odpowiednie zbilansowanie

Zimą nasz organizm znacznie bardziej potrzebuje minerałów i witamin niż w sezonie letnim. Nie bez znaczenia są więc białka oraz węglowodany złożone. Pierwsze posłużą nam do budowy struktur organizmu. Pełnią także rolę ochronną przed uszkodzeniami co pozwala na regenerację komórek. Z kolei ich kompani – węglowodany złożone są świetnym źródłem tak bardzo potrzebnej zimą energii. Co ważne, jest ona uwalniana stopniowo i co ważne – systematycznie.

Zobacz także: https://superweb.com.pl/dieta-ketogeniczna-jakie-skladniki-znajduja-sie-w-jej-jadlospisie/

Jeśli chcemy być zdrowi, ale niekoniecznie otyli, odstawmy na bok wszelkiej maści ciężkie, tłuste potrawy. Pożegnajmy się raczej z fast foodami i słodyczami – chociaż po te drugie od czasu do czasu możemy sięgnąć.

Gdzie szukać wspomnianych pożądanych składników? Tutaj ważna jest jakość. Białko znajdziesz w chudym mięsie wołowym, drobiu czy rybach. Nie brakuje go w produktach mlecznych. Zimowa dieta powinna być też bogata w tłuszcze roślinne, które dostępne są np. w oleju rzepakowym, nasionach orzechów czy pestkach winogron. W zdrowej diecie nie może także zabraknąć owoców oraz warzyw.

Zima to duży sprawdzian dla naszego organizmu, jednak nie na tyle trudny, aby nie przejść go celująco. Wystarczy solidna porcja składników odżywczych i minerałów, żeby przejść przez ten czas w miarę bezboleśnie, a przy tym zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Polecany artykuł: https://www.oceanstudio.pl/prawidlowa-dieta-w-ciazy/