Co to jest faktoring? Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Faktoring to usługa finansowa przeznaczona dla firm, które prowadzą sprzedaż towarów lub usług i korzystają z tak zwanego kredytu kupieckiego, czyli faktur z odroczonym terminem płatności. Faktor to instytucja finansowa, która w imieniu kontrahenta natychmiastowo spłaca takie zobowiązanie. Tym samym przedsiębiorca uzyskuje natychmiastowo środki finansowe, które mogą posłużyć na bieżącą działalność operacyjną. Na czym ona polega i co warto na ten temat jej wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest faktoring?

Poszukując odpowiedzi na pytanie, co to jest faktoring, należy na początek zrozumieć pewne podstawowe kwestie dotyczące tego w jaki sposób działa tak usługa i kogo ona dotyczy. Umowa podpisywana jest pomiędzy przedsiębiorcą i faktorem. Jest nim zazwyczaj bank lub inna instytucja finansowa. Kontrahenci nie są stroną umowy. W ramach stałego faktoringu przedsiębiorca może zgłaszać tylko faktury wystawiane na wcześniej wskazanych odbiorców. Może jednak w trakcie trwania umowy ich zmienić Faktor zarabia na prowizji, która zazwyczaj określona jest procentowo od każdej sprzedaży. Natomiast właściciel firmy natychmiastowo otrzymuje gotówkę za każdą sprzedaż. Dzięki temu może finansować bieżącą działalność operacyjną bez konieczności sięgania po mało atrakcyjne kredyty.

Dlaczego warto korzystać z usług faktoringu?

Obecnie coraz więcej firm boryka się z sytuacjami w których kontrahenci przyjmują wyłącznie faktury z odroczonym terminem płatności. Problemem są także nieuczciwi kontrahenci, którzy generują wysokie koszty związane z dochodzeniem wierzytelności i windykacjami. Faktoring jest skuteczną odpowiedzią na takie sytuacje. Przedsiębiorca po wystawieniu faktury otrzymuje natychmiastowo środki finansowe od usługodawcy, a więc faktora.

Faktoring pozwala zaoszczędzić czas i obniża koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Zwłaszcza w przypadku ewentualnej konieczności windykacji należności. W zależności od sformułowanej umowy to właśnie faktor, we własnym zakresie dochodzi roszczeń finansowych od kontrahenta, który spóźnia się z zapłatą swoich zobowiązań. Przedsiębiorca jest więc zwolniony z tego obowiązku i może skupić się tylko i wyłącznie na prowadzeniu bieżącej działalności.

Z faktoringu bardzo często korzystają małe, rozwijające się firmy o niskim kapitale zakładowym. W takim przypadku większość swoich zarobków przeznaczają na finansowanie bieżącej produkcji. Bez odpowiednio sformułowanej umowy faktoringu takie przedsiębiorstwo nie byłoby w stanie się efektywnie rozwijać i spłacać swoich zobowiązań wobec innych podmiotów.