Trzepanie dywanów – dlaczego warto je cyklicznie przeprowadzać?

trzepanie dywanow

Nieodłącznym elementem większości wystrojów wnętrz jest dywan. Wybór jest na tyle szeroki, że można znaleźć taki pasujący do każdej aranżacji. Aby dywan służył przez wiele lat, należy o niego odpowiedniego dbać. Dlaczego warto zdecydować się na trzepanie?

Co daje trzepanie dywanów?

Dywan to najczęściej wybierana dekoracja wnętrza. Może mieć różne kształty – prostokątne lub owalne, jak i rozmiary. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie go do wnętrza, tak żeby stanowił piękny dodatek, a nawet charakterystyczny punkt w pomieszczeniu. Aby dywan jak najdłużej ładnie się prezentował, należy go regularnie czyścić. Odkurzacz domowy niestety ma zbyt małą moc, żeby dotrzeć do kurzu znajdującego się w głębszych warstwach. Dlatego warto regularnie trzepać dywan. Dawniej była to czynność wykonywana na podwórkowych trzepakach.

Dzisiaj możliwe jest zlecenie tego profesjonalnym firmom. Trzepanie dywanów w Warszawie i innych miastach, wykonywane jest za pomocą specjalnych maszyn. Generowana w nich siła uderzenia oraz ich ilość na minutę, pozwalają skutecznie pozbyć się kurzu, roztoczy i wszelkich innych zanieczyszczeń z dywanów oraz przywrócić ich fakturze dawną strukturę. W przypadku mocnych zabrudzeń można także zlecić pranie dywanu. Pozwoli to usunąć plamy i widocznie rozjaśnić kolor.

Zabiegi czyszczące w domu – co warto wykonać?

Generalne porządki wykonywane regularnie pozwolą zwiększyć komfort mieszkania. Oprócz standardowego sprzątania, odkurzania i mycia powierzchni, warto skorzystać również z innych usług. Profesjonalne ozonowanie pomieszczeń pozwala pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, grzybów i pleśni.

Rozprowadzenie ozonu w środku umożliwia jego wniknięcie we wszystkie, nawet najbardziej niedostępne wnęki i szczeliny, i pozbycie się z nich szkodliwych drobnoustrojów. Sprawdzi się w przypadku utrzymujących się nieprzyjemnych zapachów po zalaniu, pożarze czy wtedy, gdy w środku pojawiły się wykwity grzybów. Należy pamiętać, aby po ozonowaniu dokładnie wywietrzyć pomieszczenia.