Szkoła nie musi być nudna – nauka kolorami ze skoroszytami

akcesoria szkolne

Nauka obecnie mało komu kojarzy się tylko ze żmudnym zakuwaniem na pamięć. Uczniowie urozmaicają sobie przyswajanie wiedzy różnymi sposobami, takimi jak techniki uczenia się, wizualne notatki w zeszytach lub podział przedmiotów lub zagadnień na kolory. Dostępne w sklepach papierniczych produkty, takie jak kolorowe pisaki, teczka lub skoroszyt ułatwiają to zadanie. Jednak duża ilość otrzymywanych na luźnych kartkach ćwiczeń i notatek sprawia, że większość uczniów nie może nad nimi zapanować.

Do śmietnika z zadaniami, czyli co się dzieje z karteczkami?

Starsze pokolenia w szkole do dyspozycji miały książkę i zeszyt. Wszystkie zadania pisało się w zeszycie – książka służyła wyłącznie do czytania, a traktowana była z pietyzmem, ponieważ – wypożyczona z biblioteki – miała służyć kolejnym rocznikom adeptów wiedzy. Do przechowywania sprawdzianów uczeń miał przypisaną jedną teczkę lub skoroszyt, który otrzymywali rodzice na wywiadówce, by na własne oczy zobaczyć postępy dziecka w nauce.

Obecnie w szkołach sytuacja wygląda całkiem inaczej: oprócz podręczników uczniowie używają jeszcze: zeszytów, ćwiczeń oraz luźnych kartek, karteczek i karteluszków, masowo odbijanych przez nauczycieli na kserokopiarce. Bywa, że owe karteczki, zawierające często niezbędną, uczniowską wiedzę, są wklejane do zeszytów. Najczęściej jednak lądują w koszu lub powiększają stertę domowej makulatury, a po jakimś czasie spanikowany uczeń nadaremnie poszukuje utraconej notatki, w konsekwencji ponownie kopiując ją od kolegów.

Notatki ułożone należycie w kolorowym skoroszycie

Kolorowy skoroszyt, do którego można wpiąć otrzymane kartki, jest rozwiązaniem zarówno prostym, jak i skutecznym. Lekki, niezajmujący dużo miejsca oraz dostępny w szerokiej gamie barw, pozwala zarówno na wybór jednego ulubionego koloru, jak i kilku – dla każdego przedmiotu innego. Uczy systematyki i porządku, a co najważniejsze – w skoroszycie notatki nie zgubią się, tylko zawsze będą pod ręką ucznia, kiedy zajdzie potrzeba z ich skorzystania. Wpięte notatki są ułożone przejrzyście i nie rozsypują się.  Bez problemu można jednak je rozpiąć i wyjąć pojedynczą kartkę. Nie ma również obawy, że do wpięcia koniecznie trzeba je dziurkować: producent skoroszytów przewidział to i oprócz klasycznych, wymagających dziurkowania, można wybrać skoroszyty z zaciskiem: kartka nie ma dziurek, a klips utrzymuje plik notatek w należytym porządku.

Co jednak zrobić z całym skoroszytem, pełnym notatek? Niektóre z nich mają listwę, która umożliwia wpięcie do segregatora. W ten sposób oznaczone i opisane notatki będą w jednym miejscu, czekając spokojnie do czasu, gdy pełen zapału uczeń rozpocznie przygotowania do egzaminu.