Stolarka okienna – na jaki materiał postawić?

okienna stolarka

Wybór odpowiedniej stolarki okiennej jest bardzo ważny. Na wiele szczegółów trzeba zwrócić uwagę. Od jakości wybranej stolarki okienne zależy nie tylko estetyka mieszkania czy domu, ale również komfort mieszkania. Na co zwracać uwagę wybierając stolarkę okienną?

Ważne parametry, na jakie należy zwracać uwagę

Wybierając stolarkę okienną należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, które znacząco wpłyną na nasz komfort mieszkania. W nowoczesnym budownictwie okna muszą być ciepłe i nie powinny zbyt dużej ilości ciepła wypuszczać na zewnątrz. Dlatego też stolarka okienna we Wrocławiu powinna mieć wysoki współczynnik przewodzenia ciepła. Jeśli zależy nam na energooszczędnym domu, ważne jest by współczynnik przepuszczalności schodził poniżej 1. Im niższy tym lepiej. Dzięki temu więcej ciepła zostaje w domu i mnie trzeba wydać na ewentualne ogrzewanie. Warto także zwrócić uwagę na parametr wygłuszania hałasu. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w pobliżu ulicy. Dobrze wyciszone okna sprawią, że mieszkanie przy najruchliwszej ulicy nie będzie uciążliwe.

Najlepszy materiał stolarki okiennej

Wybór materiału, z którego wykonane są okna jest bardzo ważny. Najpopularniejszym są okna PCV. Cechują się świetnymi parametrami technicznymi i izolacyjnymi. Są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Są również odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są uniwersalne. Okna plastikowe cechuje także stosunkowo niska cena. Okna drewniane z kolei cechują się dużą szczelnością termiczną i izolacyjnością akustyczną. Są bardzo estetyczne i nadają wnętrzom  elegancję oraz przytulność. Stolarka aluminiowa jest trwała, cechuje się nowoczesnością i prestiżową estetyką. Jest popularna w nowoczesnych domach jednorodzinnych. Okna aluminiowe świetnie sprawdzają się w przypadku przeszkleń o dużych powierzchniach. Aluminium jest materiałem odpornym na niekorzystne czynniki atmosferyczne, zwłaszcza wiatr, deszcz, śnieg oraz długotrwałą wilgoć. Okna aluminiowe nie są podatne na zagrożenia biologiczne, takie jak grzyby, pleśnie czy korniki.