Sprawdzone metody projektantów, które optycznie powiększą małe mieszkanie

Jak optycznie powiększyć małe mieszkanie?

Mieszkania o małym metrażu są kameralne, mają swój urok, a dodatkowo często się zdarza, że są bardziej ekonomiczne. Niestety posiadacze niewielkiego lokum stoją przed dużym wyzwaniem – w jaki sposób urządzić wnętrze tak, by wydawało się większe? Na szczęście, znając klika prostych zasad, można w łatwy sposób zaaranżować wystrój tak, aby dodać przestrzeni parę centymetrów.

Urządzając mieszkanie stajemy przed szeregiem ważnych decyzji – w końcu remont robi się raz na kilka lat! Posiadacze małych mieszkań stoją jednak jeszcze przed jednym wyzwaniem. Niby „małe jest piękne”, ale czasem zdarza się, że bardziej… wymagające. W jaki sposób urządzić wnętrze, by nie stracić kolejnych centymetrów? Mimo, że to zadanie wydaje się być dużym wyzwaniem, wcale nie musi być trudne w realizacji, wystarczy trzymać się kilku prostych zasad.

Małe przestrzenie kochają jasne kolory

Wiedzę na ten temat możemy czerpać od naszych północnych sąsiadów czyli Skandynawów. W północnych częściach Europy, w których każdy promień słońca jest na wagę złota, jasne kolory wnętrz nie tylko pozwalają na rozświetlenie pomieszczenia, ale również optycznie powiększają niewielkie mieszkania. Malując ściany na jasne kolory, takie jak biel, écru czy delikatne szarości, możemy mieć pewność, że nie tylko będą odbijać wpadające do mieszkania światło, ale również nadadzą wnętrzu lekkości.

Wzory wybieraj z umiarem

Dla miłośników eklektycznego stylu może to być trudna do zaakceptowania wiadomość, jednak by optycznie powiększyć przestrzeń najlepiej unikać wielu wzorów. W niewielkich wnętrzach dobrze sprawdzą się drobne, delikatne motywy w stonowanych kolorach, które nie przytłoczą pomieszczenia. Dodatkowo, jeśli chcemy, by pokój zyskał dodatkowe centymetry, również w pionie, możemy zdecydować się na położenie tapety lub namalowanie pionowych pasów. Dzięki takiemu rozwiązaniu optycznie „podniesiemy” sufit. Dużych i krzykliwych wzorów należy unikać nie tylko na płytkach czy tapetach, ale również na dodatkach i tkaninach.

Pozwól wnętrzu oddychać

Jeśli planujesz jedynie odświeżyć wnętrze, możesz pominąć ten punkt. Jeśli jednak decydujesz się na duży remont, warto przemyśleć kwestię wyburzenia którejś ze ścian działowych. Jest to zadanie czasochłonne i dość kosztowne, jednak efekt który można dzięki temu uzyskać, zdecydowanie odmieni Twoje mieszkanie. Idealnym miejscem do tego typu zabiegu jest kuchnia i salon. Dzięki wyburzeniu ściany możemy połączyć pokój gościnny z aneksem kuchennym, który będzie wyglądał oryginalnie, a przede wszystkim pozwoli wnętrzu oddychać.

Mniej znaczy więcej

Również w kwestii mebli należy postępować z rozwagą i dobrze przemyśleć ich wybór. W małych mieszkaniach zdecydowanie nie sprawdzą się ciężkie meblościanki, czy masywne komody. Warto postawić na mniejsze, zgrabne meble, utrzymane w jasnej kolorystyce. W niewielkich przestrzeniach najlepiej sprawdzą się szafy wnękowe, które nie tylko są bardzo pojemne, ale również nie przytłaczają całego wnętrza. Do ich wykończenia warto wybrać takie materiały, jak jasną płytę z połyskiem lub lustro. Dzięki temu szafa będzie wyglądać lekko, a dodatkowo będzie odbijać wpadające do wnętrza światło.

Ustal motyw przewodni

Pamiętaj, że nie musisz się bać wyrazistych i odważnych akcentów, jednak stosuj je z rozwagą. Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na jeden motyw przewodni, który będzie pojawiał się konsekwentnie we wszystkim pomieszczeniach. Obojętne, czy jest to motyw drewna, botaniczny wzór czy soczysty kolor, możesz go z powodzeniem wprowadzić do niewielkiej przestrzeni. Dzięki zastosowaniu jednego lub dwóch motywów, Twoje wnętrze będzie wyglądało elegancko, spójnie i pomysłowo.

Postaw na jednolitą podłogę i wybierz V-fugę

Wybór podłogi jest niezwykle istotny w aranżacji niewielkich przestrzeni. Również na podłodze starajmy się unikać ciemnych kolorów i dużej ilości wzorów. W małych przestrzeniach najlepiej sprawdzą się podłogi laminowane, które są dostępne w wielu naturalnych kolorach. Jeśli chcemy maksymalnie powiększyć przestrzeń warto zdecydować się na jeden wzór paneli i ułożyć go niemal we wszystkich pomieszczeniach. Dzięki temu uzyskamy przemyślaną i spójną całość. – Najlepszym miejscem by wykonać taki zabieg będzie połączenie salonu z korytarzem, jednak wtedy należy pamiętać, by wybrać podłogę o odpowiedniej klasie ścieralności i użyteczności. Ponadto, wybierając panele z V-fugą można je układać w dowolny kierunek. V-fuga to sposób wykończenia paneli, który polega na wyfrezowaniu czterech boków deski. Dzięki temu podłoga wygląda zdecydowanie bardziej naturalnie. – wyjaśnia Marcin Wrana, Dyrektor ds. sprzedaży detalicznej sklepów Fachowiec, ogólnopolskiej sieć salonów z artykułami wyposażenia wnętrz.

Również sposób ułożenia paneli może znacząco wpłynąć na sposób postrzegania całego wnętrza. – W pomieszczeniach, w których jest jedno okno, zaleca się układanie podłogi laminowanej prostopadle do okna. To jedna ze „złotych zasad” montażu podłóg laminowanych w dużych pomieszczeniach. Jednak w przypadku wąskich i długich pomieszczeń typu korytarze, podłogi powinniśmy ułożyć prostopadle do dłuższego boku. To proste rozwiązanie sprawi, że przestrzeń wizualnie się poszerzy. – mówi Jarosław Masina, Kierownik Działu Marketingu SWISS KRONO sp. z o. o., producenta podłóg laminowanych, płyt meblowych i OSB.

Rozświetl swoje mieszkanie

Jasne kolory, które wykorzystujemy we wnętrzu nie tylko doskonale odbijają światło dzienne, ale również to sztuczne, którego nie może zabraknąć w niewielkich mieszkaniach. Dobrze rozplanowane oświetlenie sprawi, że pomieszczenie będzie zdecydowanie bardziej przytulne. W kameralnych wnętrzach warto zastosować kilka źródeł światła, dzięki czemu przestrzeń optycznie się powiększy. Zatem wybierz efektowne oświetlenie sufitowe i nie zapominaj o lampach stołowych, kinkietach i lampach podłogowych.

Posiadanie małego mieszkania wcale nie musi być problemem, a jedynie wnętrzarskim wyzwaniem. Kierując się tymi prostymi zasadami możesz osiągnąć doskonały efekt, nawet w niewielkim mieszkaniu.