Sposoby na chrapanie – 5 praktycznych porad

Sposoby na chrapanie

Chrapanie – często prowadzi do przewlekłego zmęczenia, a także do ciągłego uczucia niewyspania. Wiele osób żartuje sobie z tej dolegliwości, ale nie można jej lekceważyć. Jest to uciążliwość, która jest w stanie doprowadzić do bezdechu, a ten z kolei zagraża naszemu życiu i zdrowiu. Przekonaj się, jakie są najlepsze sposoby na chrapanie. Oto kilka z nich!

Chrapanie – zmień pozycję do spania

Cały czas śpisz na plecach? Musisz widzieć, że ta pozycja może jedynie wzmacniać chrapanie. Wynika to głównie z tego, że podczas leżenia na plecach, język opada w tył, a przez to otwierają się nasz usta. To doprowadza do zwężenia kanał nosa i gardła, a także cieśni gardła. Lepszą pozycją dla osób, które chrapią, jest spanie na boku.

Chrapanie spowodowane infekcją

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, że infekcja dolnych i górnych dróg oddechowych może wywołać problemy z chrapaniem. Jeżeli chrapanie pojawia się u Ciebie jedynie sporadycznie i głównie w momencie przechodzenia przeziębienia, wtedy z pewnością jego czynnikiem wywołującym jest niedrożność dróg oddechowych. Niewyleczony katar, a nawet zapaleni zatok, czy powiększone migdałki sprawiają, że oddychasz ustami, a to najczęściej prowadzi do chrapania.

Kup nową poduszkę

Pewnie nie raz zastanawiałeś się, jak walczyć z chrapaniem. Doskonałym na to sposobem jest wybranie dla siebie odpowiedniej poduszki. Podczas spania ważne jest prawidłowe podparcie głowy, kręgosłupa i szyi. To znacząco wpływa na zdrowy i spokojny sen. Jednak nie tylko, sen na płaskiej i dobrze dobranej poduszce udrażnia drogi oddechowe. Spanie na wysokim ułożeniu może doprowadzić do ich zwężenia, a to zwiększa problemy z chrapaniem. Najskuteczniejszym sposobem jest poduszka anatomiczna, ponieważ dopasowuje się ona do kształtu głowy.

Rezygnuj z używek

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale nikotyna sprawia, że ślina zalega w tchawicy i krtani. Podrażnia ona gardło, a co więcej powoduje obrzęk śluzówki. To wszystko może utrudnić wydobywanie się powietrza z płuc. Pamiętaj również, by przynajmniej dwie godziny przed snem zrezygnować ze spożywania alkoholu, ponieważ powoduje on wiotczenie mięśni języka i gardła.

Dieta na chrapanie

Badania naukowe wykazały, że osoby, które zmagają się z nadwagą lub otyłością znacznie częściej mają problemy z chrapaniem, a co ciekawe chrapią też głośniej niż osoby, które mają umiarkowaną wagę. Warto więc dostosować dietę do potrzeb swojego organizmu i zacząć więcej się ruszać.