Porada prawna – jak można ją uzyskać i ile kosztuje?

kancelaria

Nie każdy z nas musi mieć wiedzę prawniczą, lecz każdy powinien przestrzegać prawa. Gdy pojawiają się problem prawny, najlepiej uzyskać poradę specjalisty. Jak można otrzymać porady prawne i ile trzeba za nie zapłacić?

Kiedy zwrócić się po poradę prawną?

Porady prawne są bardzo pomocne wtedy, gdy nie wiadomo, jak rozwiązać określony problem prawny. Dzięki nim można uzyskać odpowiedź na ważne pytania, które mogą mieć również wpływ na przyszłość.

Gdy zatem sprawa nie jest prosta i pojawiają się dodatkowe komplikacje, uzyskanie porady prawnej będzie najlepszym rozwiązaniem.

Kto udziela porad prawnych?

Udzielaniem porad prawnych zajmują się prawnicy. Po wsparcie można udać się wtedy do kancelarii adwokackiej, czyli do adwokata, a także do kancelarii radcowskiej, czyli do radcy prawnego.

Zarówno adwokat, jak i radca prawny mają aktualnie podobne uprawnienia i mogą udzielać porad prawnych w tym samym zakresie.

Jak wybrać dobrą kancelarię prawną?

Wybierając kancelarię prawną, warto zwrócić uwagę na jej specjalizację, aby wybrać kancelarię posiadającą duże doświadczenie w danej dziedzinie.

Warto także zwrócić uwagę na opinie dotyczące kancelarii prawnej, by wybrać taką, która będzie cieszyła się zaufaniem klientów.

Gdy potrzebne są fachowe porady prawne Katowice umożliwiają skorzystanie z nich zarówno w kancelariach adwokackich, jak i radcowskich. Adresy kancelarii można uzyskać w internecie.

Czy poradę prawną można uzyskać na odległość?

Obecnie porady prawne można uzyskać także na odległość. Są one oferowane przez internet oraz przez telefon. Dzięki temu nie trzeba udawać się do kancelarii adwokackiej lub radcowskiej osobiście.

Przykładowe ceny porad prawnych

Koszty związane z poradami prawnymi są zróżnicowane. Zazwyczaj trzeba zapłacić za nie od około 100 złotych do 200 złotych, natomiast w przypadku bardziej złożonych spraw ceny mogą być wyższe.

Cena będzie wyższa wtedy, gdy porady prawne będą uzupełnione o dodatkowe usługi, na przykład jak przygotowanie pisma procesowego, zaopiniowanie umowy.

Czy poradę prawną można otrzymać za darmo?

Wsparcie prawne można uzyskać również bez opłat. Darmowe porady prawne są świadczone głównie w instytucjach publicznych, na przykład w urzędach gmin, urzędach powiatowych.

Darmowe porady prawne są skierowane do osób, które nie mogą pozwolić sobie na skorzystanie z usług prawnych za opłatą, między innymi do osób młodych, seniorów, osób korzystających z pomocy społecznej.

Z darmowych porad prawnych można skorzystać również w wybranych organizacjach, fundacjach.