Pnącza do cienia – dlaczego warto je kupić?

ogrodnictwo

Prawidłowa organizacja ogrodu pozwala nie tylko stworzyć piękną przestrzeń do wypoczynku, ale również ukryć pewne mankamenty. Najlepiej służą do tego pnącza. Dlaczego warto je wykorzystać?

Jakie są zalety wykorzystania pnącza?

Pnącza ogrodowe to rodzaj roślin, które posiadają bardzo długie łodygi. Rozrastając się, oplatają one wszystko, co napotkają na swojej drodze tworząc przez to fantazyjnie ułożoną ścianę z liści i kwiatów. Bardzo często wykorzystuje się je do zamaskowania wszelkich nieestetycznych miejsc w ogrodzie. Mogą stanowić rodzaj delikatnej ściany osłaniającej przed widokiem sąsiadów, lub zasłaniającej miejsce do przechowywania akcesoriów ogrodowych. Pnącza do cienia to gatunek, który nie wymaga dużego nasłonecznienia. Dzięki temu można umieścić go nawet od północnej strony ogrodu. Szeroki wybór pnączy pozwala dopasować je do innych nasadzeń i stworzyć spójną kompozycję. Wiele z nich kwitnie o różnych porach roku, tworząc barwny, widoczny element w ogrodzie. 

O czym należy pamiętać urządzając ogród?

Urządzanie ogrodu powinno być bardzo dobrze zaplanowane. Dzięki temu rośliny będą dopasowane do panujących warunków, rodzaju gleby i nasłonecznienia, a ich odpowiedni dobór pozwoli przez długi czas cieszyć się ładnym widokiem. Należy pamiętać o tym, że są gatunki roślin, które nie mogą być posadzone obok siebie, bo będą wzajemnie utrudniać sobie rozwój. Niektóre wymagają częstszego, inne rzadszego podlewania oraz stosuje się do nich inny rodzaj nawozu. Czasami właściciele nieświadomie wybierają rośliny, które wymagają dużego nakładu pracy, żeby utrzymać je w dobrej formie. Niestety przez brak czasu i niewystarczającą pielęgnację szybko marnieją, co wzbudza frustrację i rozczarowanie, a przy tym generuje niepotrzebne koszty. Z tego względu projektowanie ogrodów w Tarnowskich Górach i innych miejscowościach to usługa coraz chętniej wybierana przez właścicieli działek. Skorzystanie z wiedzy fachowców pozwoli efektownie odmienić przestrzeń wokół domu.