Na jakie parametry techniczne zwracać uwagę przy zakupie pelletu?

Pellet to biopaliwo, które zdobywa coraz większą popularność wśród osób dbających o środowisko oraz szukających ekonomicznych i wydajnych źródeł ogrzewania. Jednak nie każdy pellet jest taki sam. Warto wiedzieć, na jakie parametry techniczne zwracać uwagę podczas zakupu, aby wybrać produkt najwyższej jakości.

Jakość i pochodzenie surowca

Pierwszym i kluczowym parametrem technicznym, na który warto zwrócić uwagę, jest jakość oraz pochodzenie surowca. Pellet produkowany z wysokiej jakości surowca będzie miał lepsze parametry spalania oraz wyższą wartość opałową. Na rynku można znaleźć różne marki, które oferują pellet z różnych źródeł. Na przykład, pellet Poltarex to jeden z uznanych na rynku produktów, który charakteryzuje się doskonałą jakością surowca. Dobry pellet powinien być produkowany z drewna liściastego lub iglastego, które nie było wcześniej traktowane chemicznie.

Wartość opałowa i wilgotność

Kolejnym ważnym parametrem jest wartość opałowa pelletu. Wysoka wartość opałowa oznacza, że pellet wytwarza więcej ciepła podczas spalania. Średnia wartość opałowa dla dobrej jakości pelletu powinna wynosić między 17 a 19 MJ/kg. Równie ważna jest wilgotność pelletu, która wpływa na proces spalania. Idealna wilgotność dla pelletu to około 7-10%. Jeśli pellet ma wyższą wilgotność, może to negatywnie wpłynąć na efektywność spalania i wydajność pieca.

Parametry mechaniczne i chemiczne

Oprócz wartości opałowej i wilgotności, warto zwrócić uwagę na parametry mechaniczne i chemiczne pelletu. Dobrej jakości pellet powinien być twardy i odporny na uszkodzenia, co zapewnia jego dłuższą żywotność w magazynie. Co więcej, pellet o niskiej zawartości popiołu (poniżej 0,5%) zapewni czystsze spalanie i mniej osadów w piecu. Ważne jest także, aby pellet nie zawierał szkodliwych substancji chemicznych, które mogą być uwalniane podczas spalania.

Wybór odpowiedniego pelletu wymaga uwzględnienia kilku kluczowych parametrów technicznych. Odpowiednia jakość surowca, wysoka wartość opałowa, niska wilgotność oraz właściwe parametry mechaniczne i chemiczne to podstawowe kryteria, które gwarantują wydajne i ekologiczne ogrzewanie.