Na czym polega działanie komory hiperbarycznej?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak działa komora hiperbaryczna i jakie korzyści płyną z terapii hiperbarycznej? Komora hiperbaryczna to specjalne urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie terapii tlenowej pod ciśnieniem większym niż atmosferyczne. W ostatnich latach terapia hiperbaryczna zyskuje coraz większą popularność w Polsce, dzięki swoim licznych korzyściom zdrowotnym.

Podstawy działania komory hiperbarycznej

Komora hiperbaryczna to szczelne pomieszczenie o wytrzymałej konstrukcji, w którym pacjent przebywa podczas terapii. Wewnątrz komory ciśnienie jest zwiększane za pomocą czystego tlenu, który jest wprowadzany do komory w kontrolowany sposób. Dzięki temu ciśnienie wewnątrz komory może być podwyższone nawet do trzech atmosfer względnych (ATA), co przekłada się na znacznie lepsze nasycenie organizmu tlenem. Terapia hiperbaryczna opiera się na zasadzie rozpuszczania większej ilości tlenu we krwi pod wpływem podwyższonego ciśnienia.

Zastosowanie w medycynie

Terapia hiperbaryczna znalazła szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny. Jednym z najbardziej znanych wskazań do stosowania tej metody jest leczenie zatrucia tlenkiem węgla, które może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia układu nerwowego i innych narządów. Komora hiperbaryczna jest również wykorzystywana w leczeniu przewlekłych ran, takich jak owrzodzenia podudzi czy oparzenia, ponieważ tlen przyspiesza procesy gojenia.

Korzyści terapii hiperbarycznej

Terapia hiperbaryczna przynosi pacjentowi wiele korzyści zdrowotnych dzięki zwiększonemu stężeniu tlenu we krwi. Po pierwsze, tlen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania komórek i tkanek, a jego podwyższone stężenie może znacząco wpłynąć na szybsze gojenie się ran i regenerację uszkodzonych tkanek. Po drugie, tlen ma właściwości bakteriobójcze, co sprawia, że terapia hiperbaryczna może być szczególnie skuteczna w przypadku infekcji bakteryjnych.

Bezpieczeństwo zabiegu

Korzystanie z komory hiperbarycznej jest w większości przypadków bezpieczne dla pacjentów. Przed rozpoczęciem terapii lekarz dokładnie ocenia zdrowie pacjenta, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu, takie jak nieuregulowane nadciśnienie tętnicze czy przewlekłe choroby płuc. Podczas samej terapii pacjent jest pod stałą kontrolą personelu medycznego, a w razie potrzeby możliwe jest szybkie wyjście z komory.