Jakie są różnice między sauną fińską a parową?

sauna finska

Saunowanie stało się nieodłącznym elementem kultur różnych narodów, przyciągając zarówno tych poszukujących głębokiego relaksu, jak i tych dążących do poprawy zdrowia. Dwa najczęściej spotykane typy saun to sauna fińska i sauna parowa, które choć wydają się podobne, różnią się istotnie zarówno pod względem atmosfery, jak i korzyści dla zdrowia. Oto przegląd głównych różnic między tymi dwoma popularnymi formami saunowania, które pomogą dokonać wyboru odpowiedniego typu sauny dla Twoich potrzeb i preferencji.

Sauna fińska – suche gorące powietrze

Sauna fińska, znana również jako sauna sucha, to tradycyjna forma saunowania wywodząca się z Finlandii. Charakteryzuje się wysoką temperaturą, zazwyczaj w granicach 70-100°C, przy bardzo niskiej wilgotności powietrza (zwykle poniżej 20%). W takim środowisku gorące powietrze ogrzewa ciało, prowokując intensywne pocenie się, co przyczynia się do oczyszczania skóry i pobudzenia krążenia krwi. Typowe materiały budowlane do saun fińskich to drewno, które jest przyjemne w dotyku i pozwala na utrzymanie wysokiej temperatury.

Sauny fińskie często mają kamienne piece, które podgrzewają powietrze za pomocą rozgrzanych kamieni lub grzałek elektrycznych. Goście kąpiący się w saunie fińskiej często przeżywają cykle ogrzewania i chłodzenia, gdzie po gorącej sesji w saunie następuje chłodny prysznic lub zanurzenie w zimnym basenie, co zwiększa efektywność procesu odnowy biologicznej.

Sauna parowa – wilgotność i łagodne ciepło

Z kolei sauna parowa, nazywana również sauną mokrą lub sauną turecką, oferuje zupełnie inne doświadczenie. Temperatura w saunie parowej jest zwykle niższa niż w saunie fińskiej, wahająca się od 40 do 60°C, ale wilgotność jest znacznie wyższa – wynosi zazwyczaj od 100% do 100%. Para w saunie parowej pochodzi z wody, która jest regularnie rozpylana w powietrzu, tworząc gęstą mgłę.

Wilgotne powietrze w saunie parowej działa łagodniej na skórę, pomagając w nawilżeniu i oczyszczaniu porów. Podobnie jak w saunie fińskiej, osoby korzystające z sauny parowej mogą także doświadczyć korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa krążenia krwi i złagodzenie napięcia mięśniowego.

Obie formy saunowania mają swoje unikalne właściwości i zalety, które mogą przyciągać różne osoby w zależności od ich preferencji dotyczących ciepła i wilgotności. Oba typy saun są dostępne w wielu miejscach na całym świecie, w tym także w Polsce, na przykład sauna fińska we Wrocławiu jest popularnym miejscem relaksu dla mieszkańców i turystów.

Wybór między sauną fińską a parową zależy od osobistych preferencji dotyczących ciepła i wilgotności oraz oczekiwanych korzyści zdrowotnych. Oba rodzaje saun są świetnym sposobem na relaks i poprawę samopoczucia, oferując unikalne doznania i efekty zdrowotne, które mogą być cenione przez wielu entuzjastów saunowania na całym świecie.