Jakie rośliny są najczęściej hodowane w szkółkach?

rosliny hodowane w szkolkach

Hodowla roślin w szkółkach stanowi istotny element współczesnego ogrodnictwa, dostarczając zarówno profesjonalistom, jak i amatorom szeroki wybór gatunków roślin. Te specjalistyczne miejsca, dzięki swojej działalności, umożliwiają zachowanie bioróżnorodności, propagowanie roślin rzadkich i zagrożonych, a także dostarczanie materiału roślinnego niezbędnego do tworzenia nowych aranżacji krajobrazowych. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie rośliny są najczęściej hodowane w szkółkach, zwracając uwagę na ich różnorodność i zastosowanie.

Drzewa i krzewy ozdobne

W szkółkach roślin dużą popularnością cieszą się drzewa i krzewy ozdobne, które są podstawą wielu projektów krajobrazowych. Hodowla tych roślin koncentruje się na gatunkach, które charakteryzują się atrakcyjnym wyglądem, zarówno pod względem pokroju, jak i barwy liści, kwiatów, czy owoców. Wśród drzew często spotyka się gatunki takie jak dęby, klony, czy brzozy, które pełnią funkcję dekoracyjną, a także zapewniają cień i schronienie dla wielu gatunków zwierząt. Krzewy ozdobne, takie jak hortensje, rododendrony czy forsycje, są wybierane ze względu na swoje okazałe i barwne kwitnienie, które ożywia ogrody i parki.

Rośliny iglaste

Inną grupą roślin, która znajduje szerokie zastosowanie w szkółkach, są rośliny iglaste. Są one cenione za swoją zimozieloność, co oznacza, że zachowują zielony kolor przez cały rok. Dzięki temu są doskonałym wyborem do tworzenia żywopłotów, szpalerów oraz jako soliter w kompozycjach ogrodowych. Wśród najpopularniejszych gatunków iglastych znajdują się różne odmiany świerków, sosny, jodły czy tuji. Rośliny te są także wykorzystywane w leśnictwie do zalesień i rekultywacji terenów.

Rośliny użytkowe

Szkółki roślin nie ograniczają się jednak tylko do hodowli gatunków ozdobnych. Wiele z nich specjalizuje się również w produkcji roślin użytkowych, takich jak drzewa i krzewy owocowe. Ich popularność wynika z rosnącego zainteresowania zdrowym trybem życia i chęcią samodzielnego uprawiania owoców. W szkółkach znajdziemy szeroką gamę drzew owocowych, w tym jabłoni, grusz, czereśni czy śliw, a także krzewów owocowych takich jak porzeczki, agrest czy maliny. Szkółka roślin w Swarzędzu, podobnie jak inne tego typu miejsca, oferuje bogaty asortyment roślin użytkowych, dostosowany do różnorodnych potrzeb klientów.