Jaki gaz stosuje się do wózków widłowych?

wozek widlowy

Gaz, w postaci skroplonej naftowego propanu lub butanu, jest powszechnie stosowanym źródłem napędu dla wózków widłowych. Istnieje kilka powodów, dla których gaz jest preferowanym paliwem w tych maszynach. 

Jakie są różne rodzaje gazu stosowanego do wózków widłowych?

W zależności od dostępności i preferencji operatorów, do wózków widłowych mogą być stosowane różne rodzaje gazu. Skroplony propan jest najbardziej popularnym wyborem. Jest to gaz pochodzący z ropy naftowej, który w temperaturze pokojowej znajduje się w postaci ciekłej. Innym rodzajem gazu stosowanym w wózkach widłowych jest butan. Podobnie jak propan, butan jest skroplony i można go łatwo przechowywać w specjalnych zbiornikach.

Stosowanie gazu jako paliwa w wózkach widłowych ma wiele korzyści. Wózki widłowe zasilane gazem są bardziej ekologiczne niż te napędzane silnikami spalinowymi. Gaz do wózków widłowych w Jarocinie nie emituje tyle szkodliwych substancji jak spaliny pochodzące ze spalinowych maszyn  i są bardziej przyjazne dla środowiska. Nie emitują one dwutlenku węgla, tlenków azotu ani pyłów, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i negatywnie wpływają na jakość życia.

Jakie są wyzwania i przyszłość stosowania gazu w wózkach widłowych?

Mimo licznych zalet, stosowanie gazu jako paliwa w wózkach widłowych wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Jednym z głównych jest konieczność przechowywania skroplonego gazu w specjalnych zbiornikach, co wymaga odpowiednich procedur i środków ostrożności. Konieczne jest regularne monitorowanie stanu i wydajności zbiorników oraz systemów zasilania, aby zapewnić bezpieczne i efektywne użytkowanie.

Przyszłość stosowania  gazu w wózkach widłowych jest związana z dalszym rozwojem technologii i poszukiwaniem bardziej zrównoważonych źródeł napędu. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie alternatywnymi paliwami, takimi jak hel w butlach w Poznaniu, wodór czy elektryczność. Wprowadzenie wózków widłowych zasilanych wodorem lub elektrycznością może przyczynić się do dalszej redukcji emisji i zwiększenia efektywności energetycznej.