Jak w prosty sposób prowadzić pełną księgowość online?

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy – niektórzy mogą skorzystać z form uproszczonych, inni muszą wypełniać pełną ewidencję rachunkową, zwaną inaczej pełną księgowością. Istnieje sposób na to, aby bezproblemowo wywiązać się ze swojego obowiązku, a mianowicie korzystając z zaawansowanego technologicznie programu, który ułatwi księgowanie poszczególnych operacji i zarządzanie finansami.

Księgowość online? Tylko z dobrym programem!

Prowadzenie pełnych ksiąg rachunkowych wiąże się z koniecznością ewidencjonowania każdej pojedynczej operacji gospodarczej. Nawet w przypadku niewielkich firm kontrolowanie poszczególnych zdarzeń, mających wpływ na przykład na wysokość podstawy opodatkowania, może stanowić wyzwanie. Warto pamiętać, że na przedsiębiorcach ciążą też inne obowiązki, związane w głównej mierze i prowadzeniem i rozwijaniem firmy. Dlatego też pełna księgowość online musi bazować na odpowiedniej jakości programie, który pozwoli ewidencjonować wybrane operacje w sposób automatyczny. Oprogramowanie powinno samodzielnie księgować faktury, generować sprawozdania finansowe czy deklaracje podatkowe. Jednocześnie musi umożliwiać prowadzenie wszelkich dodatkowych ewidencji, wynikających z przepisów prawa bilansowego i podatkowego. Ważne, aby program do pełnej księgowości online był w pełni czytelny, dzięki czemu bez większego problemu z jego obsługą poradzą sobie nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w kwestii finansów czy rachunkowości.

Jak prowadzić pełne księgi online?

Wielość obowiązków, jakie ciążą na przedsiębiorcy w kwestii prowadzenia księgowości, wymaga odpowiedniej organizacji i usystematyzowania. W przeciwnym razie łatwo zapomnieć o pojedynczych sprawach, które często okazują się bardzo istotne. System księgowy powinien być podzielony na moduły, które znacząco ułatwią pracę.

Podstawowe to:

  • program finansowo-księgowy,
  • ubezpieczenia ZUS,
  • moduł magazynowy,
  • moduł kadry i płace,
  • fakturowanie,
  • CRM.

Więcej informacji na temat dobrego programu księgowego do prowadzenia pełnej rachunkowości można uzyskać na stronie internetowej wfirma.pl.

Prowadzenie księgowości nie musi być trudne

Przedsiębiorcy często decydują się oddelegować zadanie, jakim jest prowadzenie księgowości, innym osobom. Zmiany w prawie podatkowym i bilansowym wprowadzane z dużą częstotliwością utwierdzają ich w tym przekonaniu. Niemniej jednak takie rozwiązanie jest stosunkowo drogie, a dodatkowo nie zawsze okazuje się korzystne. Dlatego też warto postawić na dobry program księgowy, z którym prowadzenie pełnej ewidencji rachunkowej nie będzie stanowiło problemu. Musi być on zautomatyzowany i intuicyjny, a jednocześnie na bieżąco aktualizowany, tak aby móc księgować dokumenty i wypełniać stosowne deklaracje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Prowadzenie księgowości, wbrew pozorom, nie musi być trudne, a z dobrym oprogramowaniem można podjąć się tego zadania we własnym zakresie. Sprawdzi się ono także w przypadku małych firm czy biur rachunkowych.